V krajských voľbách hlasovalo na Záhorí o takmer 3 800 ľudí viac než v roku 2022

Volebná účasť v krajských voľbách na Záhorí vzrástla vo všetkých troch okresoch. Kým v roku 2022 prišlo voliť 40,91 percenta oprávnených voličov, v októbrových voľbách 2026 to bolo 42,77 percenta. Najvyššiu účasť aj najvýraznejší nárast zaznamenal okres Skalica. Vyplýva to z porovnania oficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR, ktoré spracovala redakcia Záhorí.sk.

Volene Miestnosti Volby 2026 Komunalne Vuc
foto Mesto Stupava

V okresoch Malacky, Senica a Skalica sa na krajských voľbách 24. októbra zúčastnilo spolu 65 997 zo 154 324 zapísaných voličov. Pred štyrmi rokmi hlasovalo 62 211 zo 152 070 voličov.

K volebným urnám tak prišlo o 3 786 ľudí viac než v roku 2022. Účasť v celom regióne sa zvýšila o 1,86 percentuálneho bodu.

Najvyššiu účasť mal okres Skalica

Spomedzi troch okresov zaznamenala najvyššiu účasť Skalica, kde hlasovalo 49,04 percenta zapísaných voličov. V roku 2022 to bolo 46,59 percenta. Účasť tak vzrástla o 2,45 percentuálneho bodu.

V okrese Senica prišlo voliť 41,75 percenta voličov oproti 40,66 percenta pred štyrmi rokmi.

Najnižšiu účasť malo aj tentoraz Malacko. V krajských voľbách tu hlasovalo 39,86 percenta oprávnených voličov, čo však predstavuje nárast oproti roku 2022, keď účasť dosiahla 37,65 percenta.

Porovnanie účasti v krajských voľbách 2022 a 2026:

Okres20222026Zmena
Malacky37,65 %39,86 %+2,21
Senica40,66 %41,75 %+1,10
Skalica46,59 %49,04 %+2,45
Záhorie spolu40,91 %42,77 %+1,86

Zdroj údajov: Štatistický úrad SR, výpočty Záhorí.sk. Zmena je uvedená v percentuálnych bodoch.

Zaujímavý vývoj nastal aj v jednotlivých mestách okresu Malacky. V samotných Malackách účasť v krajských voľbách klesla z 33,56 percenta v roku 2022 na približne 24,6 percenta. Naopak, v Stupave sa zvýšila z 34,94 na 45,87 percenta.

Vývoj v jednotlivých mestách a obciach tak môže byť výrazne odlišný od celkových okresných výsledkov.

Na Slovensku dosiahla účasť historické maximum

Na celom Slovensku sa krajských volieb zúčastnilo 46,56 percenta oprávnených voličov. V roku 2022 dosiahla účasť približne 43,7 percenta a v roku 2017, keď sa krajské voľby konali ešte samostatne, necelých 30 percent.

Tohtoročná účasť bola najvyššia v histórii volieb do samosprávnych krajov.

V Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) dosiahla volebná účasť 46,54 percenta, pričom v roku 2022 predstavovala približne 38,6 percenta. Účasť tak vzrástla takmer o osem percentuálnych bodov. Okres Malacky s účasťou 39,86 percenta však zostal výrazne pod krajským priemerom.

V Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) hlasovalo 44,38 percenta oprávnených voličov oproti 42,87 percenta v roku 2022. Okres Skalica s účasťou 49,04 percenta krajský priemer prekonal, zatiaľ čo okres Senica so 41,75 percenta za ním zaostal.

Združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) považuje výsledky za prejav rastúceho záujmu ľudí o rozvoj regiónov.

„Je to vyššia účasť než v ktorýchkoľvek predchádzajúcich krajských voľbách, hoci si uvedomujeme, že ju podporuje aj spoločný termín s komunálnymi voľbami,“ uviedlo združenie pre TASR.

Krajské a komunálne voľby sa na Slovensku prvýkrát konali spoločne v roku 2022. Samotné zvýšenie účasti preto nemožno pripisovať výlučne rastúcemu záujmu o krajskú samosprávu.

SK8 žiada posilnenie postavenia samospráv

Podľa združenia výsledky volieb potvrdili aj stabilitu vo vedení samosprávnych krajov. Svoje funkcie obhájili všetci ôsmi doterajší predsedovia krajov.

SK8 považuje výsledky za mandát na pokračovanie doterajšieho smerovania krajov a zároveň za záväzok pre ich vedenie počas nasledujúcich štyroch rokov.

Združenie upozorňuje, že potreby jednotlivých regiónov sa líšia. Kým v niektorých častiach Slovenska rastie tlak na kapacity škôl, inde pribúda potreba sociálnych a zdravotných služieb.

„Spoločná je požiadavka na funkčné, bezpečné a prosperujúce regióny, a práve preto je nevyhnutná reforma verejnej správy, ktorá krajom zverí potrebné kompetencie aj nástroje,“ uviedlo SK8.

Na Záhorí si obyvatelia v októbrových voľbách zvolili aj 15 poslancov do zastupiteľstiev Bratislavského a Trnavského samosprávneho kraja.

zdroj: Štatistický úrad SR, TASR, SK8
Chcete vidieť Záhorí častejšie v Google? Pridať medzi preferované zdroje
Odznak preferovaných zdrojov Google

Počasie

KamVen