Kým minulý rok získali suverénne titul majstrov Slovenska, v aktuálnej sezóne budú radi, ak sa vôbec vrátia na atletickú dráhu. Kráľovná malackej atletiky z predošlých rokov Alexandra Štuková sa na mítingu českej extraligy v Kladne nepríjemne zranila a obhajoba zlata z minulého roka je otázna.

Šampión na 3 kilometre prekážok Jakub Valachovič si privodil už dávnejšie únavovú zlomeninu nohy a štart na majstrovstvách Slovenska je uňho vylúčený.

Na minuloročných majstrovstvách Slovenska mužov a žien v Novom Meste nad Váhom to bola práve Štuková a Valachovič, ktorí získali ako jediní zo záhoráckych atlétov zlaté medaily.

Opäť ten chrbát
Pre Malačanku to bol ďalší z početnej zbierky zlatých kovov z behu na 400 metrov. Tento rok neodštartovala Alexandra Štuková celkom podľa predstáv, na halových majstrovstvách Slovenska jej po dlhom čase uchmatla zlato na štvorstovke Lucia Slaničková z Dubnice nad Váhom. V aktuálnej sezóne malacká pretekárka opäť ovládla slovenské tabuľky výkonom 54,67 s na mítingu v Banskej Bystrici.
Jej progresívne napredovanie zastavili bolesti chrbta na 1. kole českej extraligy v Kladne v sobotu 2. júna. „V rozcvičke ma začal bolieť chrbát, bolesť mi strieľala i do zadného stehenného svalu. Podobné to bolo pred dvomi rokmi, keď som mala posunutú platničku. Neviem, čo bude teraz ďalej,“ priznáva niekoľkonásobná slovenská šampiónka. Toho času je v rukách chiropraktika v Malackách, ak nepomôže, bude skúšať odborníkov v Českej republike. „Netuším aký dlhý čas si vyžiada liečenie zranenia, takže nemôžem ani povedať, či stihnem majstrovstvá Slovenska. Ukáže sa podľa charakteru zranenia,“ mieni Štuková.

Stop na prekážkach
Stípliar Jakub Valachovič získal slovenský primát v minulej sezóne prvý raz. Zlato na najdlhšom prekážkarskom behu určite neobháji. Dôvodom je stresová zlomenina lýtkovej kosti pre ktorú už malacký vytrvalec vynechal väčšinu sezóny. „Noha ma bolela už dlho, prakticky tri mesiace som behal netušiac, že mám zlomeninu,“ nechápavo krúti hlavou. Lekári mu diagnostikovali zlomeninu až pred mesiacom, Malačan netrénuje od apríla. „V najbližších týždňoch ma čaká röntgen. Ak sa ukáže, že môžem ľahko klusať odhadujem, že naplno trénovať budem môcť až niekedy na prelome júla a augusta. Mám na jeseň pripravený odvážny cieľ, ale zatiaľ je predčasné o ňom hovoriť.“

Skvelý skok a kŕč
S problémami bojoval od začiatku sezóny aj malacký juniorský trojskokan Martin Koch, ktorý trénuje v Bratislave pod vedením trénera Alexandra Beskrovného. Malačan sa stal v zime halovým majstrom Slovenska medzi mužmi, len centimeter mu chýbal k tomu, aby splnil aj limit na majstrovstvá sveta juniorov do Barcelony (15,60 m). V 2. kole Bratislavskej juniorskej ligy (17. mája) skočil v Bratislave s nedovolenou podporou vetra výkon 15,32 m. Negatívom po pretekoch boli bolesti v zadnom stehennom svale, pre ktoré musel tréning na určitý čas obmedziť. „Nič to našťastie nebolo. Vplyvom chladného počasia som dostal kŕč do nohy, ale vzalo mi to len pár dní,“ tvrdí atlét, ktorý sa taktiež pripravuje na seniorské majstrovstvá Slovenska do Banskej Bystrice a nie je ani z hry o svetový šampionát svojej kategórie. Na majstrovstvách Bratislavy v stredu 6. júna skočil najdlhším pokusom rovných 15 metrov a potvrdil, že je späť.

Kto v Bystrici?
Medzi adeptov na medailové umiestnenia budú v B. Bystrici v dňoch 16. a 17. júna patriť zrejme protagonisti technických disciplín. Holíčsky výškar Matúš Bubeník, ôsmy z majstrovstiev Európy atlétov do 23 rokov v Ostrave, sa v tomto roku už vylepšil na 225 cm. Aktuálne člen ŠG Stavbár Nitra by mal byť hlavným tromfom Záhorákov, minulý rok skončil tretí. Popri Martinovi Kochovi by mali o medaily zabojovať i juniorské skokanky Eliška Chvílová (AC Malacky), Veronika Harculová (Slávia UK Bratislava), Claudia Hladíková (Dukla B. Bystrica), či dorastenka Monika Baňovičová (AC Malacky). V bežeckých disciplínach obhajuje minuloročný bronz na osemstovke Ján Beňa (Slávia UK Bratislava).

–TK AC–


.

BM Záhada Vedy