Najväčšieho sumca na Slovensku sa podarilo uloviť v sobotu (7.7. 2012) v Sekuliach na Šutrovni. Rybár Antonín Borek z Moravského Svätého Jána ho ulovil na kaprársky prut na kukuricu a silón 24.

Foto: Ondrej Juriga

” Bol som ako každú sobotu chytať ryby na kukuricu. Netušil som, že ulovím takéto niečo. Je to pre mňa najväčší zážitok v živote, ” hovorí rybár Antonín Borek(42) z Moravského Svätého Jána.

Foto: Ondrej Juriga

Obrovský sumec mal 274 cm a 109 kg. Z vody ho ťahali 3 hodiny a u konca museli rybárovi pomôcť rybári až na štyroch člnkoch. Podľa informácií v sobotu ulovený sumec prekonal Slovenský rekord o 8 kg.

“Hlavu som dal preparovať a s telom uvidíme, čo bude ďalej. Zrejme bude mäso tvrdé, ” dodal rybár pre Nový Čas. Ten sumca ulovil aj vďaka svojmu bratovi, ktorému patrila udica, na ktorú sa sumec chytil.

Foto: Ondrej Juriga

Čitatelia začali pár hodín po úlovku diskutovať na našej Facebook stránke. Jana píše “Ježiš, už nikdy nevlezem do žiadnej mláky.” Andrea sa teší úlovku “Parada, teraz aby ste sa báli, že vám tam dojde ten Jakub Wágner z extremných rybárov.”  Joan prirovnáva sumca k menšiemu žralokovi. Úspešnému rybárovi gratulujú desiatky čitateľov. Jana píše “Videla som to na vlastné oči paráda ešte raz gratulujeme pánovi Borekovi.”.

Foto: Ondrej Juriga

Čitatelia diskutovali aj či takého sumca nepustiť naspäť do jazera. Jeden čitateľ ale zhodnotil sumca nasledovne. “Hospodársky význam sumca je už záporného charakteru , jeho genetický materiál je už nedostatočný a nehovorím už o tom koľko takáto ryba zožerie. Bolo by zaujímavé začať sledovať túto vodu ohladne úlovkou v budúcich rokoch lebo určite sa za 3 až 4 roky zlepšia a aj ostatné druhy rýb. Môžu dorastať do svojich maxim.”

Foto: Ondrej Juriga
Foto: Ondrej Juriga
Foto: Ondrej Juriga

Ďalej: V Sekuliach (Oširíd) chytili dvojmetrového sumca

Sumec západný (iné názvy: sumec obyčajný, sumec veľký, ľudovo hrča, lat. Silurus glanis; Linné, 1758) z čeľade sumcovitých je popri jeseterovitých rybách najväčšia sladkovodná ryba v Európe. Široká nízka Hlava prechádza nenápadne do pretiahnutého tela, kryté slizkou kožou bez šupín. Rozoklaná tlama je vybavená dvomi dlhými chrupavčitými fúzmi v hornej čeľusti a štyrmi kratšími v čeľusti dolnej. Slúžia ako chemoreceptory a sú v nich chuťové bunky. Nahrádza zle vyvinutý zrak. Ideálne sú veľké toky s pomalým prúdom, alebo nádrže so stojatou vodou, bahnité dno s bujnou vegetáciou a podvodnými prekážkami, pretože sumec sa zdržuje pri dne, kde vyhľadáva členitý povrch s úkrytmi.

Miesto úlovku. Zdroj: mapy.google.sk

.
Toto je čítané

Jáňan Ľuboš Pribila prešiel ako prvý Slovák cestu Via Alpina

V roku 2023 sa Jáňan Ľuboš Pribila zapísal do histórie ako prvý…

BM: Ustekana sobota