Cez obce Sekule a Moravský Svätý Ján sa v stredu (22.8.) o 17:00 hodine prehnala silná búrka, ktorá stŕhala strechy.  Búrka urobila za päť minút obrovské škody. Prinášame vyjadrenie starostu obce Moravský Svätý Ján Antona Emricha.

Veľká vďaka patrí všetkým čo pomohli v oboch obciach na odstraňovaní následkov búrky.

[youtube RmCKPguu7jM] Nasledujúce video zachytáva búrku v Moravskom Svätom Jáne na ulici 4. apríla.


Autorka: Miroslava Linderová

Ďalej: Fotogaléria búrka Sekule – Moravský Svätý Ján

Strhnutá strecha v Sekuliach

V Sekuliach na ul 4. apríla  odletela  strecha z domu na dom cez cestu. Nová strecha na základnej škole v Sekuliach nevydržala a niektoré kusy strechy odleteli až na pole. “Letela asi sto či dvesto metrov do poľa, celkovo to bol strašný pohľad,” povedala starostka obce Pavla Maxianová pre TASR. Sekule pred dvoma rokmi investovali do opravy školy 200.000 eur.  Začiatok školského roku podľa starostky nebude ohrozený.

Strhnutá strecha v Sekuliach Foto: Kubo Matejovič

V úseku Sekule – Malacky nepremávali vlaky pre spadnuté stromy na železničnej stanici v Moravskom Svätom Jáne. Diaľnica D2 je za Sekulami v smere na Malacky ochromená rovnako pre padnuté stromy.

Základná škola Sekule Foto: Kubo Matejovič

V Moravskom Svätom Jáne silná búrka strhla strechu domu na Šibeniciach. Vietor narobil v Moravskom Svätom Jáne  aj ďalšie, menšie škody, avšak podľa slov starostu Antona Emricha pre TASR najdôležitejšie bolo poradiť si s elektrinou a pomôcť Leskovkovcom.

Strhnutá strecha v Moravskom Svätom Jáne  Foto: Kubo Matejovič

“Hneď po smršti sme sa stretli a začali rodine pomáhať s odstraňovaním zostatku strechy. Plech, ktorý z nej zobral vietor, poranil jednu z dcér domácej panej a musela ju odviezť záchranka do nemocnice,” dodal starosta. Vyzdvihol ochotu dobrovoľníkov a susedov, ktorých prišlo pomôcť postihnutej rodine okolo šesťdesiat. Tak sa podarilo dom zakryť a zabezpečiť pred prípadným ďalším dažďom.

DSS Moravský Svätý Ján Foto: Miroslav Vidovič

Pri dome sa zlomil aj betónový stĺp elektrického vedenia, energetici podľa starostu prisľúbili, že časť odpojených domácností budú vedieť pravdepodobne pripojiť ešte dnes.

“Všetky škody budeme sumarizovať pravdepodobne aj vo štvrtok,” dodal Emrich pre TASR.

V Moravskom Svätom Jáne nevydržal plot cintorína. Niektoré časti Moravského Svätého Jána su momentálen bez prúdu.

Železničná stanica Moravský Svätý Ján

Spúšť po búrke pomáhajú v oboch obciach odpratávať dobrovľný hasiči a občania. Na miesta dorazili hneď aj starostka Sekule Pavla Maxianová a starosta Moravského Svätého Jána Anton Emrich. Po príchode začali koordinovať práce.

Ako nám napísala čitateľka Zuzana Obernauerová, “V chatovej osade Tomky  (Borský Svätý Jur), tak isto katastrofa. Autá, chaty a stromy popadané na nich ako po búrke v Tatrách .”

Vaše fotografie z búrky môžete zaslať na info@zahori.sk

Reportáž televízie TA3 (23.8. 2012 o 7:00)