V jesennom, ale aj zimnom období, keď je v ranných hodinách dlhšie znížená viditeľnosť a večer sa skôr stmieva, častejšie dochádza ku kolíziám vodičov motorových vozidiel s nemotorovými účastníkmi cestnej premávky.

Je veľmi dôležité v počasí, keď sa hromadí na cestách voda, sneh alebo námraza, aby vodiči dodržiavali predpísané rýchlosti, jazdu prispôsobili stavu a povahe vozovky, ako aj poveternostným podmienkam. Práve v takomto počasí je veľká pravdepodobnosť, že sa vozidlo stane neovládateľné v dôsledku tzv. akvaplaningu či šmyku na snehu a ľade. Odporúčame vodičom, aby s v tomto období skontrolovali osvetlenie vozidla, funkčnosť stieračov. K bezpečnosti v takýchto prípadoch prispieva aj zníženie rýchlosti na klzkom povrchu vozovky, dôležité je zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami, aby bolo možné včas zareagovať a predísť kolíznym situáciám. Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, musí byť osobné motorové vozidlo vybavené zimnými pneumatikami.

Rady chodcom a cyklistom
Počas tohto ročného obdobia si treba uvedomiť, že vidieť a byť videný je životne dôležité nielen pre vodičov, ale najmä pre chodcov a  cyklistov. Je každoročne opakujúci sa trend, že počas jesenných a zimných mesiacov je zvýšený nápad dopravných nehôd s účasťou chodcov. Dôvodom je nielen znížená viditeľnosť, ale bohužiaľ aj častý výskyt chodca pod vplyvom alkoholu na ceste. Preto odporúčame okrem primeranej opatrnosti aj obliecť sa tak, aby nás bolo vidieť aj za zníženej viditeľnosti. Niekedy stačí len oblečenie s reflexnými prvkami, alebo označiť oblečenie reflexnými páskami.

Čo sa týka cyklistov, policajné skúsenosti hovoria, že aj napriek ich povinnosti zo zákona byť osvetlený a mať na sebe reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev, často jazdia na neosvetlenom bicykli bez reflexných doplnkov. Taktiež jazdia po nesprávnej strane vozovky a výnimočná nie je jazda ani v skupinkách vedľa seba, alebo jazda pod vplyvom alkoholu. Cyklisti, ktorí jazdia po cestných komunikáciách by nemali preceňovať svoje schopnosti a zručnosti, a zároveň by mali zvážiť riziká, ktoré im hrozia od okoloidúcich motorových vozidiel. Keď napadne sneh, odporúčame radšej nechať bicykel doma.

Martina Kredatusová


.
Toto je čítané

Muž v Holíči mieril na autá dlhou airsoftovou zbraňou

Na hlavnom ťahu medzi mestom Holíč a hraničným priechodom s Českou republikou…

BM: Ustekana sobota