Nielen hudobný koncert, ale aj oslava výročia Nežnej revolúcie. V takomto duchu sa bude niesť podujatie, ktoré organizuje hádzanársky oddiel Strojár Malacky 17. novembra v malackej Sokolovni. Štyri hudobné telesá vyznávajúce alternatívny štýl hudby, dve z Českej republiky (Volant a Vobezdud) a dve zo Slovenska (Šramot a Karpatské chrbáty). Sami interpreti akciu v Malackách ponímajú viac ako len koncert.

„Koniec totality bol významným dňom pre všetkých z nás. Bohužiaľ mám pocit, že terajší mladí ľudia strácajú záujem o tento sviatok a menej si ho vážia,“ vraví líder kapely Šramot Laco Végh. Frontman Karpatských chrbátov Branislav Jóbus prezrádza, že režim významne prispel k súčasnému názvu kapely z Vrbového: „Do roku 1986 sme sa volali Veget. Potom si ma zavolali súdruhovia ako mladistvého do Trnavy na okresný výbor komunistickej strany a vysvetlili mi, že tento názov sa im nepáči. Tak sme sa premenovali na súčasné Karpatské chrbáty. Viete, Karpatské sa pilo a chrbáty znamenalo, že nám na tie chrbty majú vyliezť. Pád režimu boli najúžasnejšie dni v mojom živote.“ Jóbus má dodnes odložené tlačoviny, ktoré vychádzali pri príležitosti pádu totalitného systému. Keď revolúcia vrcholila, prežíval ju v Prahe. Vraj aj dnes by niektoré skladby, ktoré vznikali v onej dobe, mali svoje opodstatnenie.

Hlavný člen pardubickej skupiny Volant Pavel Milichovský s pohnutím spomína na deň, keď dávali zo steny dole obraz vtedajšieho prezidenta Gustáva Husáka. „Odrazu bol február 48 najväčší trapas. Smutné je, že spoločnosť sa z neho dosiaľ nespamätala.“  „Môj dedo bol riaditeľ strednej školy a revolúcie sa tak zľakol, že skoro spáchal samovraždu. Učiteľka ruštiny sa zase pred nami rozplakala, že vraj príde o prácu.“ spomína Laco Végh zo skupiny Šramot. Tá pranieruje vo svojich textoch i niektorých členov slovenskej politickej scény. „V Čadci, odkiaľ pochádzam, ma tri roky učila dejepis pani učiteľka Malíková, terajšia Belousovová. Vždy som mal od nej trojku, zrejme pre moje priezvisko,“ smeje sa Végh. Text skladby Potopa začína slohou : „Letí Anča na orlovi, na orlovi ku rusovi, beží kača, nedá pokoj Bugárovi.“ Česká formácia Volant sa politickým textom vyhýba. „Väčšina z nich sú gauneri a tak o nich spievať nemá význam, lebo im tým spravíme len reklamu,“ mieni Milichovský. Pre jeho skupinu bude podujatie v Malackách prvé zahraničné vystúpenie. Taktiež kapela Vobezdud bude mať na Slovensku vôbec svoju prvú premiéru a podľa slov Terezy Benešovej sa k nám tešia. Bohužiaľ, v čase uzávierky bola frontmenka kapely odcestovaná a viac slov ku koncertu nestihla. Kapela Šramot v Malackách odohrá premiérový koncert, Braňo Jóbus už v meste na Záhorí hral. „Mám okrem Karpatských chrbátov ďalšie dve kapely a minimálne s jednou sme tu už hrali. Len sa mi to všetko pletie, takže teraz neviem, s ktorou to bolo. Teším sa k vám nielen na koncert,“ odkazuje. Program podujatia je zverejnený na www.handballmalacky.sk

-TK AC-


.
Toto je čítané

Mesto Senica má v rezervnom fonde takmer 1,1 milióna eur

Stav rezervného fondu mesta Senica je 1 093 257,65 eura. Navýšený bol…

20 rokov