Jakub Kubis Pavelka, ako ho volajú kamaráti, sa už od malička venuje hasičskému športu. V 6-tich rokoch sa stal členom Dobrovoľného hasičského zboru v Kútoch, kde súťažil v družstve chlapcov. Od 15-tich rokov súťaží už ako muž. Neskôr sa začal venovať aj hasičskej stovke, kde dosahuje výborné úspechy.

V roku 2010 sa stal majstrom Slovenska v hasičskej stovke ako dobrovoľný hasič, kde zvíťazil s časom 17,71 sekundy. Hasičský šport mu učaroval natoľko že v roku 2010 sa stal profesionálnym hasičom. Popri náročnej práci ako hasič sa aj naďalej venuje športu a v súčasnosti je zaradený do reprezentácie Slovenska profesionálnych hasičov.

[youtube KNtQuOwsvuk]

Jeho posledným veľkým úspechom je získanie bronzovej medaile na Majstrovstvách sveta, ktoré sa konali v októbri v Turecku. Sme radi že dobrovoľný hasičský zbor za prispenia obce vychoval takého skvelého športovca.

Kedy si sa rozhodol stať sa hasičom? Uvažoval si niekedy aj nad iným povolaním?
Že by som chcel ísť k hasičom som vedel na strednej škole. Bol som rád keď som prešiel testami a prijali ma k Hasičskému a záchrannému zboru. Malé plus boli športové výsledky u DHZ Kúty.

Vieme, že profesia hasiča je náročným povolaním s mnohými rizikami. V akej najťažšej či najnebezpečnejšej situácii si sa pri svojej práci ocitol?
U hasičov som len dva roky, ale situácia keď hrozí veľké nebezpečenstvo je už samotný požiar domu. Robí sa prieskum, vôbec nepoznáte priestory domu, nevidíte nič a dobré by bolo potom aj trafiť von. Situácie sú rôzne, nebezpečné a ťažké psychicky či fyzicky. Na výjazde vás môže prekvapiť hocičo a treba nato včas a dobre reagovať.


Kúťan Jakub Pavelka na MS v hasičskom športe 18.10.2012. Jakub Pavelka je v tretej dráhe.

Ako si vieš poradiť so strachom? Nelimituje ťa?
Tu požijem vtipnú vetu kolegu, že hasiči majú vyoperovaný strach a bolesť.

Stretol si sa aj s nejakou úsmevnou príhodou počas výkonu služby?
S úsmevom spomínam ako sme strávili noc od polnoci do tretej rána na diaľničnom odpočívadle pri Holandskom kamióne plnom ošípaných. Kamiónu sa pokazila klimatizácia a ošípaným v prívese sa vzduch zohrieval natoľko, že stúpal dym nad prívesom. Napojili sme ho na našu elektrocentrálu, opravili tú jeho a potom mu klimatizácia fungovala. Hlásené nám to bolo ako dopravná nehoda jedného vozidla bez zranení, citujem: „Nemec zrazil diviaka a dymí sa mu z auta“.

Slovenská reprezentácia v hasičskom športe s kúťanom Jakubom Pavelkom získava tretie miesto v požiarnom útoku na majstrovstvách sveta v Turecku! David Goldman a Jakub Kubis Pavelka.

Venuješ sa aj iným športom? Aké sú tvoje ďalšie záľuby?
Z iných športov je to len futbal, keď je príležitosť. Teraz ma čaká zimná príprava a musím popracovať na atletike, asi od základov. Záľuby mám tak ako asi každý mladý chalan – autá a všetko čo má kolesá, som poľovník, rybár, ale najviac času venujem hasičstvu, či už ako práci alebo športu.

Čo by si chcel vo svojej profesii dosiahnuť, máš nejaký cieľ, sen?
Som hlavne rád, že som hasič a zatiaľ som nad tým nejako neuvažoval. Ešte som nezahodil školu za hlavu, tak uvidíme, čo bude ďalej. Nie je to ľahké zvládať časovo ani finančne, už som si to vyskúšal.

Jakub Pavelka so starostom obce Branislavom Vávrom.

Chcel by si niečo na záver dodať, odkázať?
Hlavne by som chcel povedať ĎAKUJEM. Obci, že si všíma moje športové výsledky a za ďakovný list, ktorý som dostal od pána starostu. Poďakovanie patrí rodine a kamarátom za podporu či na tréningoch alebo súťažiach, kolegom v práci, že museli znášať moje absencie, lebo som chodil na sústredenia a súťaže. A taktiež za pekný článok, ktorý sa nezaoberal iba športom, ale aj tým naším hasičstvom. Ešte raz ďakujem.

Jakub, veľmi pekne ďakujem za rozhovor a želám veľa úspechov.

Zhovárala sa Daša Krátka.

 


.

BM: Ustekana sobota