Filmový festival Fest Film Fest 2012 sa uskutoční v dňoch 14. 11. až 16. 11. v Kultúrním domečku (kine) v Malackách.

Nesie sa v duchu svojho hesla „fest dobrý, fest filmový a fest náš“. Predstavuje slovenské i české filmy alebo spoločné československé projekty. Takými sú Projekt 100 (15. 11. o 21.00 h) či festival Expedičná kamera (16. 11. od 17.00 h). Aj tento rok prinášame zaujímavé filmy pre školy i širokú verejnosť. Zamerali sme sa na dvoch slovenských režisérov Róberta Švedu a Ivetu Grófovú. Obaja tvorcovia prídu osobne diskutovať s divákmi o svojich filmoch.
Róbert Šveda podebatuje so žiakmi o téme svojho filmu Fejs. Verejnosť si môže režiséra užiť po premietaní filmu Anjeli 14. 11. o 18.30 h. Diela tohto talentovaného režiséra ste mali možnosť sledovať aj na TV. K jeho filmografii patria seriály Dr. Ludsky, Nesmrteľní, Ako som prežil, Odsúdené či Mesto tieňov.
Iveta Grófová vzbudila pozornosť svojím debutovým celovečerným filmom Až do mesta Aš, ktorý bol navrhnutý za Slovensko na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscara) v kategórii cudzojazyčný film. Budeme držať palce. Pozrieť si tento film a porozprávať sa s autorkou môžte 15. 11. o 20.00 h.
Už tradične je piatok venovaný českému cestovateľskému festivalu Expedičná kamera. Od minulého roku má rozšírený názov na počesť nášho rodáka a cestovateľa na Expedičná kamera in memoriam Peter Patsch. Najlepšie filmy tohto roku z oblasti cestovania, športu a adrenalínových výkonov sú pre vás pripravené v piatok 16. 11. o 17.00 h.

Tešíme sa na vás, priatelia. Podrobné informácie o filmoch festivalu nájdete na stránke www.mckmalacky.sk alebo na stránke kina kinozahoran.jex.cz.

MCK Malacky

PROGRAM
Filmový festival slovenskej a českej tvorby

streda 14. 11. – piatok 16. 11.
FEST FILM FEST MALACKY 2012
Čo odpovieme, keď sa 17. november spýta na dnešok?

streda 14. 11. 2012
9.00 – 13.30 h
školské predstavenia

17.00 h
Novembrový míting alebo Spomienka na 17. november
– premietanie fotografií z regiónu, spomínanie, diskusie

18.30 h
ANJELI
+ diskusia s režisérom
dráma, Slovensko, 2012, 95 min., réžia: Róbert Šveda
vstupné: 2,50 €
Keď sa úspešný divadelník Michal dozvie, že trpí nevyliečiteľnou chorobou, rezignuje na všetko a odchádza na opustenú chatu, aby tam napísal knihu spomienok. Spoločnosť mu robia len jeho životná láska a ošetrovateľka. Snažia sa spríjemniť posledné okamžiky, no je pre nich náročné byť vedľa niekoho, kto sa tak ľahko vzdáva života. Vypätú atmosféru naruší príchod charizmatického cudzinca, ktorý sa až príliš zaujíma o Michala. Prebudí v ňom opäť život? Alebo je len jeho poslednou radosťou?
Na pozadí osudov ľudí, ktorých cesty sa náhodne pretnú na lesnej chate, sa rozvíja komorný príbeh o potrebe lásky, nenávratných životných zvratoch a čakaní na zjavenie. Režisér a scenárista, Róbert Šveda, známy najmä vďaka televíznym seriálom Mesto tieňov, Dr. Ludsky či Odsúdené nadväzuje vo svojom druhom filme na debut Démoni.

21.00 h
ČIERNA MAČKA, BIELY KOCÚR / Projekt 100
komédia, Francúzsko / Juhoslávia / Nemecko, 1998, far., 129 min., réžia: Emir Kusturica
vstupné: 2,50 € / členovia FK 1,50 €
Grga Pitič, cigánsky výrobca falošného značkového alkoholu a Zarije, hrdý vlastník cementárne, sú najlepšími starými priateľmi – hoci sa nevideli 25 rokov. So vzájomnou oddanosťou prešli títo dvaja ubolení osemdesiatroční podvodníci zločinom aj trestom. Zarijeho syn, Matko, je naničhodný lenivec. Pretože nie je schopný požiadať vlastného otca o pomoc, ide za Grgom, aby si od neho požičal peniaze na čierny obchod s vlakom plným benzínu. Aby sa však uistil, že pôžičku dostane, Matko povie Grgovi, že jeho otec je mŕtvy. Táto správa zasiahne starca veľmi hlboko a tak sa rozhodne navštíviť Zarijeho hrob… Režisér Emir Kusturica sa touto farbistou komédiou z rómskeho prostredia vrátil k filmovej tvorbe, napriek svojmu rozhodnutiu už nikdy nerežírovať (potom, ako sa v Juhoslávii stretol s odmietnutím svojej snímky Underground). Kusturica prináša neviazanú komédiu, založenú na nedorozumeniach a postavenú na svojráznych charakteroch a na ich impulzívnych reakciách.

štvrtok 15. 11. 2012
9.00 – 13.30 h
školské predstavenia

17.00 h
Novembrový míting alebo Spomienka na 17. november
– premietanie fotografií z regiónu, spomínanie, diskusie

18.30 h
80 LISTOV
dráma, Česko, 2010, 75 min., réžia: Václav Kadrnka
vstupné: 2,50 €
Film Osemdesiat listov vznikal na autobiografickom základe. Zdrojom je pamäť syna – režiséra a dochovaná korešpondencia medzi rodičmi. Odohráva sa v Československu v roku 1987. Otec emigroval do Anglicka a matka sa so štrnásťročným synom za ním pokúša vysťahovať. Muž, žena, dieťa – aj na diaľku sú stále spolu, aj keď násilné rozdelenie rodiny je nenormálny stav. Subjektom filmového vyjadrenia je chlapec, zaostrený pohľad bez nánosu skúsenosti, a zároveň iniciácia v priebehu jediného dňa – filmu. Je to deň, v ktorom chlapec nahliadne do dospelosti a musí prekonať strach. Jeho mama sa pohybuje v sprísnenom dennom režime, v rozplánovaní dňa hodinu po hodine. Taká je jej bojová situácia. Práve je na ceste, syn ju na tej ceste dobehne, ale ona musí samostatne konať, aby spoločne dosiahli úplnosť.

20.00 h
AŽ DO MESTA AŠ
+ diskusia s režisérkou
dráma, Česko / Slovensko, 2012, far., 80 min., réžia: Iveta Grófová
vstupné: 2,50 € / členovia FK 1,50 €
Tragikomédia o nádeji nakrúcaná zbernou metódou vychádza zo skúsenosti autorky s prácou v nemecko-českej textilnej továrničke v českom pohraničnom meste Aš. Malé mesto, ležiace pri hraniciach s Nemeckom, zopár starých bytoviek a centrum mesta zrekonštruované na sladký pestrofarebný cukrík, lákajúci nemeckých turistov. Na kraji mesta vyrástlo sídlisko supermarketov uspôsobených pre nemeckých zákazníkov, ktorí pravidelne prechádzajú hranice za účelom nákupu cenovo výhodnejších potravín, a sieť nemeckých výrobných liniek prevažne odevných závodov, dobre prosperujúcich vďaka lacnejšej pracovnej sile. Väčšina pôvodného obyvateľstva mesta však na prácu v týchto textilkách odkázaná nie je. Už pár kilometrov za hranicami na nemeckej strane si môžu nájsť prinajmenšom podobnú prácu za trojnásobný plat. V meste preto zostáva pracovať iba malý počet českých žien, ktoré sa nenaučili po nemecky, alebo nie sú dostatočne kvalifikované na inú prácu. Nemeckí podnikatelia dopĺňajú pracovné sily do svojich prevádzok šičkami prevažne z Východného Slovenska a z Ukrajiny. Doma pracovali ako učiteľky, ale tu dostanú viac za šitie nohavíc. Mladé Slovenky tu zarábajú na školu, alebo sem prišli jednoducho preto, lebo je to lepšie ako si doma chodiť pre sociálku.

piatok 16. 11. 2012
9.00 – 13.30 h
školské predstavenia

16.00 h
Novembrový míting alebo Spomienka na 17. november
– premietanie fotografií z regiónu, spomínanie, diskusie

17.00 h
EXPEDIČNÁ KAMERA in memoriam Peter Patsch
vstupné na celý festival: 2,50 €

OBETA GANÉŠOVI
Francúzsko, réžia: Vladimir Cellier, Julien Nadiras, 15 min.
Partia mladých horolezcov, ktorí sa lezením naozaj bavia, sa vydáva do Badami v Indii, aby tu otestovali svoje lezecké schopnosti. Ak chcete zažiť atmosféru strednej Indie na vlastnej koži, príďte si pozrieť príbeh o prvovýstupe na “Ganesh”.
Ocenenie: MHFF – Najlepší horolezecký film

COLD (CHLAD)
USA, réžia: Anson Fogel, produkcia: Forge Motion Pictures, 19 min.
Cold je príbeh o unikátnom zimnom výstupe Coryho Richardsa a jeho partnerov, horolezcov svetovej špičky, Simona Mora a Denisa Urubka, na osemtisícovku Gasherbrum II. Uvidíte natáčanie vo veľmi náročných prírodných podmienkach, film plný zvratov a prekvapení. Tento film si žiadny milovník hôr nemôže nechať ujsť!
Film Cold vyhral hlavnú cenu Grand Prize na festivale BANFF!

BOD, ODKIAĽ NIET NÁVRATU
USA, kamera a produkcia: Wade Johnson a Peter Mortimer, 24 min.
Špičkoví horolezci sa vydávajú na nezlezený vrchol vo východnom Tibete. Nie každá expedícia sa však skončí úspešne. Nie vždy hrdinovia expedičných filmov prežijú … Pri tomto filme majú povolené plakať aj drsní horolezci.
Ocenenie: MHFF – Zvláštna cena poroty

VO VLČEJ KOŽI PO STOPÁCH DŽINGISCHÁNA
Austrália, réžia: Tim Cope, produkcia: Richard Dennison, Tim Cope, 43 min.
Na konskom chrbte putujte z Mongolska cez strednú Áziu až do Európy, rovnakou cestou, ktorou kedysi prechádzali bojové hordy najväčšieho dobyvateľa všetkých čias, Džingischána.
Ocenenie: MHFF – Najlepší cestopisný film

NAJDLHŠIA CESTA
Nemecko, réžia: Christoph Rehage, 5 min.
Koľko kilometrov sa dá prejsť po svojich v Číne? Viac ako meria Veľký čínsky múr?

ČO SA STALO NA OSTROVE PAM
Poľsko, réžia: Eliza Kubarska, 30 min.
Vylezte s poľskou dvojicou na najvyšší pobrežný útes na svete. 1500 m vysoká kolmá stena v Grónsku! A jediná možnosť, ako sa k nej dostať, je na morskom kajaku – pomedzi ľadové kryhy.
Ocenenie: MHFF – Hlavná kategória festivalu.


.
Toto je čítané

V lesoch Senického okresu platí zákaz zakladania ohňa či fajčenia

V lesoch Senického okresu a v ich ochrannom pásme platí od piatkového…

HAŠŠO 6/2024