Box je v Malackách najstarší šport, respektíve má najdlhšiu organizáciu. Ali Reisenauer, syn boxera, na ktorého počesť sa každý rok organizuje Memoriál Aliho Reisenauera tvrdí, že box si uchoval v Malackách stále vysokú popularitu, ale naráža na neochotu organizovať viacero akcií.

Počiatky malackého boxu sa datujú od roku 1934 a ja som pri príležitosti 75. výročia tohto športu v roku 2009 napísal knihu s názvom História Malackého boxu. Tá je bohatá na fotografie, texty a zachytáva podrobne všetko, čo sa od tej doby v Malackách okolo boxu robilo, vrátane výsledkov zápasov, dosiahnutých úspechov a podobne.
Najslávnejšie družstvo malo Malacky v roku 1946. Volali ho slávna malacká osma. Osem boxerov (súťažilo sa v družstvách) porážalo všetko čo sa im postavilo do cesty. Do Malaciek si prichádzali pre porážku také slávne družstvá ako Praha, Olomouc, Hodonín, Trenčín, Trnava a ďalšie. v roku 1946 bolo v Malackách toľko boxerov, že sa tu konali majstrovstvá Malaciek, ktoré trvali dva dni. Zápasy v rámci šampionátu sa odohrávali v letnom ringu na starom basketbalovom ihrisku v Zámockom parku. Turnaja sa zúčastnilo vyše 40 boxerov.
Jednotlivci zažili svoje najlepšie časy pre zmenu v sedemdesiatych rokoch. Tiež sa zápasilo v družstvách a každú druhú nedeľu sa boxovalo v Sokolovni, ktorá bola beznádejne plná. Otec vravieval, najprv išli ľudia do kostola a odtiaľ rovno na box. Majstrovstvá Československa sa konali v jedálni bývalých Závodov ťažkého strojárstva (ZŤS). Trvali štyri dni a hala praskala pod náporom divákov. V zámockom parku sa v roku 1972 konal medzinárodný trojboj a boxovalo sa pred tribúnou futbalového štadióna. V hľadisku bolo vtedy 1200 platiacich divákov. To sú na dnešné pomery neuveriteľné čísla!

Toho času vidím problém v tom, že v Malackách boxujeme len dvakrát do roka. Preto je aj divákov menej. Ak by zápasy boli pravidelne, každý si zapamätá, že v sobotu alebo v nedeľu sa chodí na box. A to je tá zanietenosť pre organizovanie akcií. Otec vybudoval letný ring u nás na dvore BC RTJ s tým, že sa bude pravidelne v letných mesiacoch boxovať. Žiaľ narážame na neochotu ľudí niečo organizovať.
Suma sumárum box je jednoznačne v Malackách populárny. Od roku 1993, kedy sa jeho činnosť v Malackách obnovila, sme pre vybojovali 34 titulov z majstrovstiev Slovenska v rôznych vekových kategóriách, získali sme tri bronzové medaily z majstrovstiev Európy a dvaja naši boxeri boli spolu na štyroch majstrovstvách sveta. Z rôznych podujatí od spomínaného roku 1993 máme viac ako 200 prvenstiev.

Ali Reisenauer


.

INAT Rezanie laserom