Iste ste si počas víkendov na svojich potulkách v prírode všimli, alebo i stretli mladých mužov vo veku nad 18 rokov oblečených do vojenskej maskáčovej uniformy, v rukách verné kópie samopalov a pištolí, na hlavách ochranné prilby s okuliarami. Mnohí iste pri pohľade na nich dostali i strach, dalších prenasleduje myšlienka, či im náhodou nechýba vojenčina. O rozhovor sme požiadali predsedu Airsoft Senica Martina Čulena ml.

Mohli by ste nám vysvetliť čo je to airsoft?
Airsoft je nový druh športu, ktorí vznikol v polovici 70-tych rokov v Japonsku, odtiaľ sa presunul do Číny, Honkongu a Taiwanu. V 80-tych rokov sa postupne rozšíril do celého sveta. Je to najmä šport pre mladých mužov nad 18 rokov, ktorí sa chcú zahrať na ,, vojakov, pripomenúť si detstvo, zážitky z filmových vojenských scén. Airsoft sa hráva väčšinou v prírode. Hráči pri hre používajú verné kópie zbraní z druhej svetovej vojny, ale i súčasných napodobenín moderných zbraní. Ako strelivo využívajú keramické airsoftové guličky, ktoré sa v prírode rozkladajú. Pri streľbe vzniká hluk asi o sile vzduchových zbraní.

Môže pri hre prísť k zraneniu?
Nie, na základe postrelenia. Stací byt sportovo oblečený a jedinou podmienkou je mať na očiach ochranné okuliare. Celá hra je založená najmä na pravidlách fair play. Zasiahnutý hrác sa musí priznat, že bol trafený a dobrovoľne odstupuje z hry. Účastníci hier sa rozdelia na skupiny, dohodnú si pravidlá hry – taktickú vojenskú hru, priestor, čas a začnú bojovať. ,,Zastrelený hráč, sa vracia do hry až po dokončení celej hry. Napr. počas dopoludnia odohrajú účastníci niekoľko hier vždy s inými pravidlami. Počas hry sa môžu hráči rôzne maskovať resp. využívať i cvičné zdraviu nezávadné dymové clony a daľsiu pyrotechniku určenú pre airsoftové hry ako granáty, nášlapné míny. Po ich použití sú zasiahnutí hráči napr. celí bieli, zamúčení od múky resp. iných produktov. Vzniká pri tom veľa veselých zážitkov a dobrá nálada medzi sútažiacimi.

Aká dlhá je tradícia tohto športu v Senici?
Airsoft Senica bol založený vo februári tohto roku. Pri zakladaní mi pomohli Boris Kristinák a Stano Vajda. Každú nedeľu dopoludnia sa stretávame v budove bývalých kasární – jedáleň, za pekného počasia využívame našu ,,arénu na Studienke” v Bažantnici. Počas fungovania sa nám podarilo vytvoriť stálu skupinu hráčov, pod názvom Alfa team. Sú to hráči, ktorí hrajú pravidelne a navštevujú rôzne podujatia a reprezentujú naše mesto. Klub má dnes okolo 20 členov, z toho 10 je v Alfa teame.

Ako sa môzu na Vás na kontaktovat noví záujemcovia?
Radi prijmeme daľších, ktorí majú záujem o tento nový šport. Bližšie informácie môžu získať na web stránke: airsoftsenica.net alebo priamo v našom obchode Military Airsoft Senica, ktorý sa nachádza na Dlhej ul. Tu si záujemcovia môzu zakúpiť i kompletnú výstroj s príslušenstvom, oboznámiť sa s odbornou literatúrou, prihlásiť sa za člena.

Pridaj komentár

.

Trnavské rádio Tak akorát 2024