Mesto Malacky pripravilo na leto 2013 pre občanov i návštevníkov zaujímavú novinku – prechádzky Zámockým parkom so sprievodcom.

Aká je história Zámockého parku? Odkedy vlastne v Malackách je? Ako vyzeral vo svojich začiatkoch? Prevážali sa tam Pálfiovci na koňoch a v kočoch? A čo dnes? Aké vzácne dreviny tam rastú? Odpovede sa na tieto a mnohé ďalšie otázky sa dozviete počas prechádzok Zámockým parkom so sprievodcom, ktoré sa začínajú v sobotu 15. júna a potrvajú celé leto.

Parkom bude záujemcov sprevádzať odborník na jeho históriu i  súčasnosť. Prechádzky sa uskutočnia každú sobotu popoludní a sú úplne zadarmo. Začínajú sa pri vstupe do kaštieľa a trvajú približne hodinu. Prechádzky Zámockým parkom so sprievodcom sú úplnou novinkou a veríme, že si nájdu pevné miesto v kalendári podujatí a aktivít v Malackách.

Park vznikol v minulosti ako baroková záhrada Pálfiovcov, neskôr dostal podobu anglického parku. Obklopuje ho múr s historickými bránami. V parku sa nachádza zrekonštruovaná fontána a tiež kamenná jaskyňa Panny Márie, dnes bez jej sochy, ktorú dali postaviť františkáni. V minulosti nechýbali v parku labyrint či prírodná jazdiareň. Pred hlavným vchodom do parku a ku kaštieľu sa v minulosti nachádzali dobové stavby, ktoré boli súčasťou kaštieľa – dom vrátnika, jazdiareň a labutie jazierko.
V súčasnosti je Zámocký park spolu s kaštieľom chránenou kultúrnou pamiatkou. V nedávnych rokoch prešiel park rozsiahlou rekonštrukciou. Má bezmála 30 hektárov a  je obľúbeným miestom relaxu a aktívneho odpočinku. Pokojné vychádzky s pozorovaním miestnej flóry a fauny,  športové vyžitie, detské ihrisko, to sú hlavné dôvody, prečo sa park počas letných dní zapĺňa Malačanmi a návštevníkmi všetkých vekových kategórií.

Všetci ste srdečne vítaní.

Michaela Janotová


.
Toto je čítané

Práce na rozšírení kanalizácie vo Veľkých Levároch sú vo finále

Rozšírenie kanalizačnej siete vo Veľkých Levároch v okrese Malacky finišuje. “Aktuálne sa…

BM Záhada Vedy