Zuzana a Peter Nižnanskí z Lozorna v týchto dňoch spúšťajú svoj projekt súboru hier a pomôcok pri výučbe materinského a cudzieho jazyka pre deti od 3 do 12 rokov LittleLane (www.littlelane.eu).

Pracoval na ňom tím ľudí, medzi nimi aj ilustrátorka najnovšieho šlabikára Mgr. art. Alžbeta Kováčová. Trinásť ucelených hier naučí deti zábavnou formou 350 slov a 500 vetných spojení aj v anglickom jazyku. O novej hre sme sa rozprávali s programátorom Petrom Nižňanským.

Čo Vás podnietilo k tvorbe vzdelávacej online hry pre deti práve v zameraní na angličtinu?
K vytvoreniu hry nás inšpirovali naše deti 3 a 5- ročné deti, ktoré navštevovali krúžok angličtiny. Veľmi ich to zaujímalo, preto sme hľadali hry, ktoré sú aj náučné aj hravé. Keďže žiadna hra, ktorú sme našli, nespĺňala naše očakávania, rozhodli sme sa ju vytvoriť sami. Pre mňa ako programátora to bola zaujímavá výzva v novej oblasti. Postupne sa z domáceho projektu stal veľký internetový projekt, do ktorého bolo zapojených mnoho šikovných a skúsených ľudí. Hra je postavená na koncepte uličky s domčekmi, v ktorej každý domček predstavuje jednu hru s viacerými úrovňami.

Skúšali ste priebežne ako vaše deti na rozpracovanú hru reagujú, podieľali sa týmto spôsobom na tvorbe?
Tento nápad vznikol práve pri našich deťoch, ktoré hru postupne aj testovali. Akonáhle sme nad niečím váhali, nevedeli sme sa zhodnúť s manželkou, dali sme na výber deťom a veľakrát nás prekvapili. Chceli sme vytvoriť hru, ktorá by bola aj pre 3-ročné deti, ktoré ešte nemajú veľkú slovnú zásobu, nevedia čítať a písať, ale ďalšie úrovne hry sú potom už náročnejšie a tvorené aj pre školákov, ktorým pomôže pri učení anglického jazyka.

Hra_pre_deti_Ninansk-lozornoNataška a Ninka Nižňanské svojich rodičov inšpirovali a aj prvé hru v priebehu tvorby testovali

Kto všetko pracoval na hre?
Na hre spolupracovalo asi osem ľudí. Celú hru nakreslila slovenská ilustrátorka Mgr. art. Alžbeta Kováčová, ktorá mala skvelé nápady a jej ilustrácie sú výnimočné. Ilustrovala napríklad Hupsov šlabikár Lipka 2013 a tiež sa podieľa na ilustráciách pre časopis Včielka. Veľkú zásluhu pri tvorbe hier a použití anglického jazyka má aj Mgr. Eva Pázmányová a spolu s manželkou hry navrhli. Manželka mi pomáhala s menšími programátorskými prácami a tiež nahovorila dievčenský hlas v slovenskom jazyku.

Je to Váš prvý takýto “produkt”? Chcete vo vytváraní edukatívnych hier pre deti pokračovať aj v budúcnosti?
LittleLane je náš prvý produkt a chceme pokračovať najmä v jeho rozširovaní. Naším cieľom je dopĺňať jazyky, slovnú zásobu, nové hry a úrovne existujúcich hier. Chceme, aby sa deti k LittleLane stále vracali, aby si tam našli vždy niečo nové a zaujímavé. Tento projekt ponúkame domácnostiam, ale aj škôlkam a školám, ktorým spestrí výučbu jazyka.

Koľko trvalo od nápadu k realizácii? Kto prišiel s myšlienkou na hru ako prvý?
Prvý nápad prišiel odo mňa a začali sme približne v máji 2013, ale s prvou verziou sme stále neboli spokojní, preto sme začali odznova v septembri 2013 s novými ľuďmi a výsledok má zatiaľ pozitívne reakcie. Veľmi nás teší, ak sa deťom páči a dostaneme aj spätné reakcie od ľudí, ktorí si ju už kúpili.

Hra nie je dostupná na CD, ale výhodou je, že vďaka online prístupu ju môžu po zadaní prístupových hesiel hrať deti kdekoľvek. Tvorcovia majú v pláne hru neustále vylepšovať a postupne ju dopĺňať o ďalšie jazykové mutácie (nemčinu, francúžštinu, či dokonca ruštinu)

Lucia Vidanová, lpm.sk


.

BM: Ustekana sobota