Rekreačné služby spolu s Mestom Senica organizujú už piaty ročník Pretekov dračích lodí o putovný pohár primátora mesta Senica.

SONY DSC

V sobotu 26. júla 2014 Kunovská priehrada poskytne opäť mnoho lákadiel pre deti i dospelých.
Predpoludním budú tréningové jazdy jednotlivých tímov, popoludní, od 12.30 už súťažné družstvá začnú bojovať o Putovný pohár primátora mesta Senica. Divákov čaká množstvo atrakcií a zaujímavý kultúrny program. Tento rok bude prvýkrát súčasťou programu profesionálne vystúpenie na flyboardoch a wakeboardoch. Vrcholom podujatia bude ohňostroj odpaľovaný z hladiny priehrady.

Od pondelka 21. júla bude postupne pripravované technické zázemie podujatia na parkovisku pred rekreačnou oblasťou.

V tomto období tu bude obmedzené parkovanie, bude však umožnený prejazd do rekreačnej oblasti. V sobotu bude prístup autom do rekreačnej oblasti možný len v smere od Sobotišta.

Program podujatia
08.30 – 12.00 Tréning prihlásených tímov
12.35 Zahájenie pretekov
Flyboard a wakeboard show v prestávkach medzi jazdami
17.20 KABÁT RETRÍVR
18.30 Finálové jazdy
18.30 YO YO BAND
20.00 DALIBOR JANDA
20.35 Slávnostné vyhlásenie výsledkov
21.05 DALIBOR JANDA
22.15 Ohňostroj
22.40 EGO
23.20 THE PASTELS
00.10 Diskotéka

SONY DSC

Parametre dračej lode:

  • dĺžka: 12,49 m (bez hlavy a chvostu)
  • šírka: 1,16 m
  • ozdoba: predok lode – dračia hlava, zadná časť lode – dračí chvost
  • váha: 250kg + 5% (vrátane posádky približne 2000 kg)
  • materiál: kevlar – karbon v kombinácii so skleným vláknom, prípadne sklené vlákno s polyesterom. Na obrubne, lavičky a stoličku bubeníka je použité mahagónové alebo iné drevo
  • počet sedačiek: 10 ks
  • bubon: drevený s plátnom z kože vodného byvola
  • kormidlo: drevené, voľné, dĺžka okolo 4m
  • pádla: klasické kanoistické pádla štandardizovaného rozmeru
  • posádka: 16 vesliarov – 8 vpravo a 8 vľavo + 1 bubeník a 1 kormidelník. /kormidelník je obsadený zo strany organizátora/

O čo v preteku ide:
Posádka sedí po dvoch vedľa seba v smere jazdy lode, bubeník sedí na vyvýšenej stoličke na začiatku lode čelom k posádke a údermi do bubnu určuje tempo veslovania. Kormidelník zo stoja riadi loď dlhým veslom voľne umiestneným medzi dvomi kolíkmi. Súťaž spočíva v tom, že posádka lode musí po odštartovaní v čo najkratšom čase prejsť do cieľa.

Súťažiaci si zvolia zo svojho súťažného družstva jedného bubeníka a šestnástich vesliarov. Celé družstvo si zvolí kapitána, ktorý bude zastupovať celé družstvo až do ukončenia preteku.

Pred pretekom prebehne odborná inštruktáž a skúšobné jazdy jednotlivých prihlásených skupín, pričom kormidelník je pre zvýšenie bezpečnosti zabezpečený organizátorom. Z tohto dôvodu je táto súťaž vhodná aj pre neskúsených, nakoľko je pripravený inštruktážny tým, ktorý každej posádke samostatne vysvetlí celé ovládanie dračej lode.

Ondrej Kukliš


.
Toto je čítané

Odškodňovanie poľnohospodárov pre škody na plodinách nie je systémové

Klimatické zmeny spôsobené globálnym otepľovaním sa aj na Záhorí prejavujú čoraz častejšie.…

BM: Ustekana sobota