Členky bratislavského OZ P(l)uto navštívili družobnú chránenú dielňu v Jakubove: Dom svitania. Ako vždy bola návšteva plná inšpirácie a plánov na spoluprácu do budúcna. To všetko v znamení novej formy sociálnej inklúzie.

cast-vyrobkov-chranenej-dielne-Dom-svitania-v-jakubove Časť výrobkov chránenej dielne Dom svitania v Jakubove 

Bratislavské občianske združenie P(l)uto a jakubovská chránená dielňa Dom svitania spojili v minulosti dohromady projekty sociálnej inklúzie – novodobé prepojenie charity s módou. Práve v Jakubove vznikla v roku 2013 limitovaná edícia originálnych dámskych topov v rámci projektu „Šaty robia človeka“ – podľa návrhu známeho slovenského módneho návrhára Borisa Hanečku. Niekoľko kusov z týchto jedinečných topov je stále v ponuke charitatívneho obchodu Plutošop v Bratislave – spolu s ďalšími výrobkami z jakubovského Domu svitania či malackej neziskovej organizácie Vstúpte (viac na: www.ozpluto.sk).

clenky-OZ-Pluto-vyberaju-v-Jakubove-vyrobky-do-bratislavskeho-PlutosopuČlenky OZ Pluto vyberajú v Jakubove výrobky do bratislavského Plutosopu

V druhej polovici júla členky OZ P(l)uto opäť osobne navštívili Jakubov, aby do Plutošopu vybrali novú nádielku originálnych výrobkov, ktoré s láskou vyrábajú klienti a klientky Domu svitania – dospelí ľudia s mentálnym a kombinovaným postihnutím. Riaditeľka Domu svitania: PhDr. Stefi Nováková hostkám predstavila novinky kreatívneho ateliéru, krajčírskej aj kníhviazačskej dielne. Zároveň zdôraznila, že ľudia so špeciálnymi potrebami v jakubovskom zariadení sú „nielen zanietení pre prácu v dielni, ale majú aj zmysel pre ochranu prírody a šetrenie prostredia. Desiatky prezentovaných výrobkov (pohľadnice, svietniky, držiaky na papier, rámiky na fotky, púzdra na mobil, chňapky na hrnce či textilné papučky) sú totiž spracované do novej podoby dekoratívneho či úžitkového predmetu na báze recyklovania – opätovného použitia textilu aj vyradeného papiera.“ Stačí sa prísť na vlastné oči presvedčiť a inšpirovať do Jakubova.

riaditelka-Domu-svitania-jakubov-a-zakladatelka-OZ-PlutoRiaditeľka Domu svitania a zakladateľka OZ Pluto

Božena Baluchová


.

Osobnosti kraja BSK