Po úspešnom prvom ročníku sa bude v Marianke opäť konať festival klasickej hudby Marianske hudobné leto. 

marianske_hudobne_leto_marianka_2014

Tohtoročný festival sa ponesie v duchu stretávania rôznych kultúr a hosťujúci umelci budú taktiež prezentovať klasickú hudbu svojej krajiny. Okrem koncertov v Pútnickom dome, Bazilike Minor a Spoločenskej sále je pre publikum taktiež pripravené open air vystúpenie na Marianskom námestí.

Festival zaháji japonská sopranistka Nao Higano a profesor Robert Wolf spolu so súborom Ensemble Levante. Na ďalších koncertoch sa predstavia lektori majstrovských kurzov, medzi ktorých patrí husľový virtuóz Dalibor Karvay, poľská huslistka Anna Gutowska, sólový flautista Viedenských filharmonikov Karl-Heinz Schütz, čembalista a organista Miklós Albert, klaviristi Petra Pogády a Daniel Overly a slovenské flautistky Marcela a Petra Lechtové.
Po celý týždeň budú už po štvrtýkrát taktiež prebiehať Medzinárodné majstrovské kurzy a Junior kurzy, na ktorých sa zúčastnia mladí hudobníci zo Slovenska, Maďarska, Slovinska, Rakúska, Japonska, Poľska a Čiech.
Srdečne Vás pozývame na všetky podujatia Marianskeho hudobného leta!

Rezervácia lístkov: www.cefmac.eu

SOBOTA 09.8.2014, 19:00
OTVÁRACÍ GALAKONCERT
Pútnický dom / Námestie 4. apríla 20, 90033 Marianka
NAO HIGANO (SK/JAP) / Soprán
ROBERT WOLF (A) / Flauta
ENSEMBLE LEVANTE:
MARCELA LECHTOVÁ (SK), PETRA LECHTOVÁ (SK) / Flauta
DANIEL OVERLY (USA), PETRA POGÁDY (SK/A) / Klavír

Na otváracom galakoncerte Marianskeho hudobného leta vystúpi japonská sopranistka Nao Higano a profesor Robert Wolf spolu s Ensemble Levante, ktorého zakladajúcimi členkami sú flautistky Petra a Marcela Lechtové. Nao Higano prednesie v Marianke sólové piesne od Kosaku Yamada a Mikuláša Schneidera-Trnavského, ako aj piesne so sprievodom flauty od Adolfa Terschaka a Tadashi Yanada. Na koncerte odznejú taktiež komorné diela s opernou tematikou pre dve flauty a klavír od Franza Dopplera a Luigi Huguesa.
Nao Higano spolupracovala s mnohými renomovanými orchestrálnymi a komornými telesami a ako sólistka hosťovala v Opere SND, Opere ND Brno a ND Praha. Špeciálnu pozornosť venovala štúdiu vokálnych kompozícií súčasných slovanských autorov, ktoré interpretovala a premiérovo uviedla v európskych krajinách a v Japonsku.
Profesor Robert Wolf pôsobil do začiatku tohto roku ako sólový flautista Viedenského symfonického orchestra. Ako sólista a orchestrálny hráč vystupoval na početných pódiách v mnohých krajinách sveta. Taktiež sa počas svojej kariéry zameriaval na interpretáciu barokovej hudby a dodnes pôsobí ako prvý flautista v orchestri Concentus Musicus pod vedením Nicolausa Harnoncourta. Ako pedagóg pôsobil na Viedenskej hudobnej univerzite.
Flautistky Marcela a Petra Lechtové umelecky pôsobia v súčasnosti vo Viedni, ale taktiež pravidelne hosťujú na Slovensku a sú iniciátorkami festivalu Marianske hudobné leto. Komorné teleso Ensemble Levante debutovalo v novembri 2010 v Centre Arnolda Schönberga vo Viedni a od svojho vzniku sa prezentovalo v rôznych obsadeniach spolu s hosťujúcimi umelcami. V Marianke vystúpi ansámbel s americkým klaviristom Danielom Overlym a s rakúskou klaviristkou so slovenskými koreňmi Petrou Pogády.

PROGRAM
Hector BERLIOZ (1803 – 1869)
Trio pre 2 flauty a klavír z oratória “L’enfance du Christ” Op. 25

Kosaku YAMADA (1886 – 1965)
“Sakura, Sakura” – “Chugoku-chiho no komoriuta” (Uspávanka z obrasti Čúgoku) – “Hakone hachiri” (V dlhých cestách Hakone) pre soprán a klavír

Tadashi YANADA (1883 – 1959)
“Rozjimanie / Hiru no yume” pre soprán, flautu a klavír

Franz DOPPLER (1821 – 1883)
Souvenir a Adelina Patti. Paraphrase sur des motifs de l´opéra “La Sonnambula” de Bellini Op. 42 pre dve flauty a klavír

Adolf TERSCHAK (1832 – 1901)
“Slávik / Die Nachtigall” pre soprán, flautu a klavír Op. 135

Mikuláš SCHNEIDER-TRNAVSKÝ (1881 – 1958)
“Ďaľeko široko” – “Uspávanka” – “Ružičky” pre soprán a klavír

Luigi HUGUES (1836 – 1913)
Grande Fantasia di Concert sull´opera “Un Ballo in Maschera” di Verdi Op. 5 pre dve flauty a klavír

NEDEĽA 10.8.2014, 11:00
NEDEĽNÉ MATINÉ
Spoločenská sála / Školská 32, 90033 Marianka
ANNA GUTOWSKA (PL) / Husle
PETRA POGÁDY (SK/A) / Klavír

Nedeľné matiné odznie v podaní lektorov majstrovských kurzov medzi ktorých patrí aj mladá poľská huslistka a profesorka na Viedenskej univerzite Anna Gutowska a klaviristka Petra Pogády.
Anna Gutowska patrí medzi popredné mladé poľské huslistky a je držiteľkou viacerých medzinárodných ocenení. Prvé miesto získala na medzinárodnej súťaži Postacchini (1999) v Taliansku, ako aj  na medzinárodnej baltickej husľovej súťaži v Gdansk (2006). Ako sólistka sa prezentoval s viacerými orchestrami po celom svete, a v tomto roku vystúpila ako sólistka v Berlínskej filharmónií.
Petra Pogády vyrastala v Rakúsku a svoje štúdia absolvovala v Paríži, Viedni a Linzi. Bola vyznamenaná ako vynikajúca klaviristka viacerými oceneniami a štipendiami. Má za sebou koncerty v mnohých európskych krajinách, účasť na festivaloch a majstrovských kurzoch, napr. u Rudolfa Buchbindera (v Zürichu), Tel Hai Piano Festival v Izraeli (mimoriadna cena pre vynikajúcu účastníčku) a International Keyboard Festival v New Yorku.
Na koncerte odznejú  skladby slovanských skladateľov Antonína Dvořáka, Henryka Wieniawskeho, Fryderyka Chopina a Piotra Iĺjiča Čajkovského. Koncert sa koná s podporou Poľského Inštitútu v Bratislave.

PROGRAM
Antonín DVOŘÁK (1841 – 1904)
Romantické kusy pre husle a klavír Op. 75
I. Allegro moderato – II. Allegro maestoso

Fryderyk CHOPIN (1810 – 1849)
Nocturne e-mol, Op. 72, No.1
3 Ecossaises Op. 72, No.3

Piotr Iľjič ČAJKOVSKIJ (1840 – 1893)
Meditácia Op. 43, No.3 – Souvenir d’un lieu cher
Ária Lenského z Eugena Onegina (arr. Leopold Auer)

Alexi MATCHAVARIANI (1913 – 1995)
Doluri pre husle sólo

Fryderyk CHOPIN (1810 – 1849)
Scherzo No. 2 b-mol Op. 31

Henryk WIENIAWSKI (1835 – 1880)
Souvenir de Moscou pre husle a klavír Op. 6

STREDA 13.8.2014, 20:00
HUDBA NA NÁMESTÍ
Námestie 4. Apríla / Námestie 4. apríla 1, 90033 Marianka

Koncert komornej hudby odznie v romantický letný podvečer na malebnom námestí v Marianke. Okrem účastníkov majstrovských kurzov sa na koncerte predstavia taktiež účastníci medzinárodného projektu „Music is calling. Let´s play together!“, ktorý sa konal v júli 2014 v talianskom meste San Salvo. Medzinárodného mládežníckeho projektu v Taliansku sa zúčastnili hudobníci z viacerých európskych krajín, a taktiež aj 15 talentovaných mladých umelcov zo Slovenska. Na koncerte odznejú skladby od W. A. Mozarta, Jacquesa Offenbacha, Ladislava Kupkoviča a i.
Umelecké vedenie
Petra Lechtová

Husle:
Flóra Kissová
Zuzana Klimantová
Natália Kubalcová
Petra Pálková
Miriam Šebestová
Emma Tarkayová
Mária Zummerová

Flauta:
Lucia Jakubisová
Andrea Milecová

Čelo:
Barbora Klapalová
Justína Nováková

Kontrabas:
Ján Borza

Vstup voľný

ŠTVRTOK 14.8.2014, 19:00
SONÁTOVÝ VEČER
Pútnický dom / Námestie 4. apríla 20, 90033 Marianka
DALIBOR KARVAY (SK) / Husle
KARL-HEINZ SCHÜTZ (A) / Flauta
DANIEL OVERLY (USA) / Klavír

Na večere venovanom sólovým sonátam a suitám vystúpi sólový flautista Viedenských filharmonikov Karl-Heinz Schütz a slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. Koncert bude sprevádzať americký klavirista Daniel Overly a odznejú na ňom skladby od Eugena Suchoňa, Antonína Dvořáka, Reinharda Süßa, Sergeja Prokofieva a i.
Karl-Heinz Schütz patrí k najrenomovanejším flautistom svojej generácie a ako sólista a orchestrálny hráč vystúpil v mnohých krajinách Európy, Ázie a Ameriky. Je taktiež vyhľadávaným pedagógom a profesorom na Viedenskom konzervatóriu. Je držiteľom početných medzinárodných ocenení a výhercom prvých cien na Medzinárodnej flautovej súťaži Carl Nielsena v roku 1998 a Medzinárodnej flautovej súťaži Krakov z roku 1999. Ako sólista a orchestrálny háč vystúpil s mnohými renomovanými orchestrami, medzi ktoré patria Wiener Symphoniker, Wiener Concertverein a Stuttgarter Philharmoniker a je pravidelne hosťujúcim profesorom na medzinárodných majstrovských kurzoch v Európe, Kórei a Japonsku.
Dalibor Karvay sa už od detstva prezentuje na slovenských a medzinárodných pódiách. Absolvoval mimoriadne štúdium na Žilinskom konzervatóriu u Prof. Bohumila Urbana a od roku 1999 študoval na Viedenskom konzervatóriu v triede svetoznámeho Prof. Borisa Kuschnira. Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patrí víťazstvo ceny Eurovízie-Grand Prix Mladý hudobník roka (2002), cena Medzinárodnej tribúny mladých interpretov New Talent (2005) a víťazstvo na súťaži Davida Oistracha v Moskve (2008). Ako sólista účinkoval s mnohými orchestrami ako Rundfunk Symfonieorchester Berlin, English Chamber Orchestra, Slovenská filharmónia, a i.
Daniel Overly sa narodil v Južnej Karolíne, USA a absolvoval svoje štúdia klavíra (Artist Diploma) na Bob Jones University (South Carolina), kde pôsobil ako korepetítor piesňových, operných a inštrumentálnych tried. Bol ocenený prestížnym Fulbright štipendiom, ktoré mu umožnilo štúdium vokálnej korepetície na Viedenskom konzervatóriu. Ako korepetítor pôsobil na majstrovských kurzoch u renomovaných docentoch ako: Angelika Kirchschläger, Kai Wessel, Christoph Genz, Michael Pinkerton, a James McDonald. K jeho profesorom patria David Lehman a Carolyn Haag.

PROGRAM
Sergej PROKOFIEV (1891 – 1953)
Suita pre flautu a klavír z baletu “Romeo a Júlia”

Antonín DVOŘÁK (1841 – 1904)
Romanca f-mol pre husle a orchester Op.11

Reinhard SÜß (*1961)
Sonáta pre flautu a klavír
Adagio, Allegro – Adagio – Scherzo – Moderato

Eugen SUCHOŇ (1908 – 1993)
Sonatína pre husle a klavír Op. 11

Henri DUTILLEUX (1916 – 2013)
Sonatína pre flautu a klavír

PIATOK 15.8.2013, 19:30
BAROK V BAZILIKE
Bazilika minor / Námestie 4. apríla 20, 90033 Marianka
Účastníci a lektori majstrovských kurzov

Koncert barokovej komornej hudby je venovaný sviatku Nanebovzatia Panny Márie. Na koncerte vystúpia v rôznych ansámblových zoskupeniach spolu s účastníkmi aj lektori majstrovských kurzov. Koncert bude sprevádzať organista a čembalista Miklós Albert, lektor kurzu barokovej komornej hudby a odznejú na ňom skladby starých majstrov J. S. Bacha, G. P. Telemanna a i.
Vstup voľný

SOBOTA 16.8.2013, 16:00
ZÁVEREČNÝ KONCERT MAJSTROVSKÝCH KURZOV
Pútnický dom / Námestie 4. apríla 20, 90033 Marianka
Účastníci majstrovských kurzov

Na záverečnom koncerte budú účastníci majstrovských kurzov prezentovať výsledky svojej intenzívnej spolupráce s lektormi. Vystúpia na ňom mladí hudobníci zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Japonska, Argentíny, Čiech a Slovinska. Na klavíri ich budú sprevádzať klaviristi Petra Pogády a Daniel Overly.
Vstup voľný


.

Osobnosti kraja BSK