S prichádzajúcim jesenným obdobím, zmenou letného času na zimný a predovšetkým pri príležitosti Sviatku všetkých svätých, kedy bolo na cestách podstatne viac motorových aj nemotorových účastníkov cestnej premávky vykonalo Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Senici v dňoch 30. a  31.10.2014 v záujme zvýšenia bezpečnosti účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov a cyklistov preventívne aktivity, pri ktorých boli nemotorovým účastníkom cestnej premávky rozdávané reflexné pásky.

Počas jesene si treba uvedomiť, že vidieť a byť videný je životne dôležité nielen pre vodičov, ale najmä pre chodcov a cyklistov. Preto chodcom odporúčame okrem primeranej opatrnosti obliecť sa tak, aby ich bolo vidieť aj za zníženej viditeľnosti. Zviditeľniť by sa mali najmä starší ľudia. Práve oni často uprednostňujú oblečenie nevýrazných tmavých farieb a ich reakcie na ceste sú často oslabené vyšším vekom, majú zníženú schopnosť zrakového a sluchového vnímania. Život často zachráni malý reflexný prvok – pásik alebo nálepka na taške či oblečení. V prípade cyklistov je dôležité myslieť na osvetlenie bicykla. Bicykel musí byť v noci a za zníženej viditeľnosti náležite osvetlený a vybavený odrazovými sklami.

Chodci ak idú po krajnici alebo po okraji vozovky za zníženej viditeľnosti musia mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev nielen mimo obce, ale aj v obci. Za nerešpektovanie hrozí chodcom pokuta do 30 Eur. Vodiči musia ešte viac predvídať, prispôsobiť jazdu nielen svojim schopnostiam, ale aj poveternostným podmienkam.

Záhorí.sk informovala Jana Dujková z OR PZ v Senici.


.
Toto je čítané

Senické zastupiteľstvo sa bude venovať úveru na modernizáciu mestskej bytovky

Zastupiteľstvo mesta Senica zaradilo do programu svojho štvrtkového (18.4.) rokovania rozhodnutie o…

BM: Ustekana sobota