Narodil sa ako najstarší z troch synov rodičov Štefana a Alžbety Koreszkovcov. Gymnaziálne štúdiá začal v Bratislave a ukončil v Skalici, kam sa rodina presťahovala.

zahorske_muzeum_v_skalici_pozvanka_Julius_Koreszka

V roku 1914 študoval v Budapešti veterinárstvo, ale čoskoro ho túžba po výtvarnom vyjadrení priviedla na budapeštiansku Akadémiu výtvarných umení. Do života mu kruto zasiahli skúsenosti z frontov prvej svetovej vojny. Výtvarné štúdiá ukončil na pražskej akadémii u profesora Maximiliána Pirnera v roku 1924. Presťahoval sa do Bratislavy, ktorú opustil až po smrti svojej prvej manželky. Od roku 1936 až do svojej smrti v roku 1958 žil v Skalici a námetom z tohto mesta i okolitého regiónu venoval veľkú pozornosť. Svojmu výtvarnému programu, ktorého základ tvorila lyrická krajinárska tematika, zostal verný v celom svojom diele, neskoršie ho obohatil o zátišia, najčastejšie poľovnícke, menej kvetinové.

Časť umeleckej pozostalosti Júliusa Koreszku od rodiny získalo Záhorské múzeum v Skalici, odkiaľ sa delimitáciou presunula do Záhorskej galérie v Senici. Aby bolo dielo v mieste dlhodobého pôsobenia maliara sprístupnené, od roku 1991 sa súčasťou stálej expozície Záhorského múzea v Skalici stala Galéria Júliusa Koreszku, ktorej kurátorkou je Mgr. Božena Juríčková zo Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici.
Pri príležitosti 120. výročia narodenia Júliusa Koreszku pripravilo Záhorské múzeum v spolupráci s príbuznými maliara a zberateľmi umeleckých diel výstavu, ktorej cieľom je poukázať na odkaz i šírku Koreszkovej tvorby, predovšetkým však sprístupniť diela, ktoré nie sú vo vlastníctve verejných inštitúcií a neboli doposiaľ verejnosti prezentované. Výstava bude realizovaná v spolupráci so Záhorskou galériou Jána Mudrocha v Senici, jej kurátorkou je Mgr. Božena Juríčková. Výstava sa uskutoční vo výstavných priestoroch Záhorského múzea v Skalici od 24. apríla do 7. júna 2015.

Názov podujatia: Július Koreszka 1895 – 1958
Miesto: Záhorské múzeum v Skalici, Námestie slobody 13, 909 01 Skalica
Dátum konania: piatok 24. apríla 2015 o 16.00 hod. – výstava potrvá do 7. júna 2015

Viera Drahošová


.

Je ok, ak nie si ok BSK