V Sološnici sa uskutočnil piaty ročník Jarného behu okolo Sološnice, ktoré organizuje tamojšie Reedukačné centrum Sološnica. Na preteky tradične prichádzajú súťažiť ostatné zariadenia takéhoto druhu z okolia, ale tento rok štartoval v Sološnici aj slovenský šampión.

jarny_beh_solosnice

Tým bol žiak ZŠ Záhorácka a člen AC Malacky Marek Havlík, halový majster Slovenska medzi žiakmi na 800 m. Okamžite bol aj favoritom behu žiakov tákladných škôl v Sološniciu, ktorý meral 1680 m. Trať skutočne zvládol za rýchlych 5:30 min a jasne ovládol beh, ktorý kombinoval kros i cestný beh. V kategórii dorastencov sa darilo bývalému atlétovi AC Malacky Tomášovi Forgáčovi, ktorý reprezentoval domáce RC Sološnica. Dvojnásobnú trať 3360 m prebehol za 12:28 min. V minulosti sa Tomáš v žiackej kategórii umiestnil na štvrtom mieste slovenských tabuliek a tak sa dalo povedať, že aj tieto preteky mali v réžii tí, ktorí sa ozaj atletike venovali. V oboch kategóriách a na oboch tratiach štartovalo dovedna 41 pretekárov.

 

V Bratislave aj súťažné premiéry
Štadión profesora Gleska na bratislavskej Mladej garde privítal dorastencov a mladších žiakov na prvom kole oblastnej súťaže v atletike. Zo Záhorákov pútal najväčšiu pozornosť zaslúžene Marcel Žilavý z AC Malacky.

Marcel sa nedávno vrátil z medzinárodných pretekov v tureckej Konyi, kde sa blysol najmä famóznymi prekážkami na sto metrov. V medzinárodnej konkurencii dobehol druhý za 13,55 s, čo je výkon, aký vlani na Slovensku nezbehol žiadny žiak. V stredu v Bratislave testoval dorasteneckú trať 110 m prekážok, kde sú prekážky vyššie a medzery medzi nimi dlhšie. V minimálnej konkurencii vyhral a zapísal si svoj úvodný osobný rekord na tejto trati 15,19 s. Jasne vyhral i obe hladké šprintérske dištancie, stovku za skvelých 11,54 s a dvesto metrov za 23,94 s. Dorastenka Kristína Martinusová si výrazne vylepšila osobné maximum v skoku do diaľky, keď najdlhší skok za 535 cm poistila ešte aj skokom za 530 cm v poslednej sérii. Premiérovo si vyskúšala kladivo malacká vrhačka Karolína Smreková, ktorá hneď uchmatla aj bronz za hod 28,50 m. Junior Erik Miklušičák z Plaveckého Štvrtka, ktorý súťaží za STU Bratislava testoval svoje znalosti na netradičnom – vrhačskom poli. V oštepe aj guli bol jediný, ktorý súťažil. Okrem toho ale nastúpil aj v kontrolnom štarte na 200 m, kde dosiahol čas 24,80 s. Podobne netradičnú trať 400 m zvolil bežec Jakub Valachovič (AC Malacky), ktorý sa pripravuje na dlhšie disciplíny. V slabej konkurencii vyhral v novom osobnom maxime 54,09 s. Mimo bodovanie štartovala aj mladšia žiačka Zuzana Švejdová z AK Borský Sv. Jur, ktorá v diaľke dosiahla štvrtý najlepší pokus za 375 cm.
V Trnave sa začala atletická liga
Na Prvého mája prebehlo v Trnave prvé kolo súťaže dorastencov a mladších žiakov západného Slovenska. Obligátne najviac pretekárov postavili tímy AK Junior Holíč a AŠK Skalica. A padli aj niektoré zaujímavé výsledky.

V dorasteneckej kategórii najviac zaujal svojím osobným rekordom Jakub Kopiar z AC Malacky, ktorý v Trnave štartoval mimo bodovanie, keďže Malacky spadajú pod bratislavskú atletickú oblasť. S veľkým súperom Marekom Jankovičom z Trnavy držal krok aj v druhom kole v behu na 800 m a v závere sa vypol k veľkému finišu, ktorým získal čas 2:08,28 min. V skoku do diaľky dorasteniek vyhrala aktuálna halová majsterka Slovenska v tejto vekovej škále Aneta Flajžíková z ŠOG Nitra. Niekdajšia členka AŠK Skaličanka a rodáčka z Radošoviec dosiahla na úvod sezóny 514 cm. Vo výške si sympaticky počínala Skaličanka Vanessa Mikulová, ktorá dosiahla zhodný výkon s víťazkou 155 cm, ale vďaka horšiemu zápisu a oprave na výške 145 cm skončila druhá. Vo vrhu guľou si už minuloročná suverénka medzi mladšími žiačkami Natália Váleková (Skalica) musí zvykať na staršie súperky. Guľa má však stále rovnakú hmotnosť a v úvodných pretekoch sa Natálii podarilo vrhnúť slušných 10,75 m, čo stačilo bezpečne na prvé miesto medzi dorastenkami. V súťaži mladších žiačok sa v slušnej fazóne previedla vekom ešte najmladšia žiačka (2004) Lucia Režnáková. Atlétka ŠK Jablonica súťaží na dráhe za Skalicu a v oboch krátkych disciplínach bola v piatok úspešná. Najprv zbehla osobné maximum na 60 m v rozbehu 9,24 a v B finále 9,37 s. Na 150 m sa jej darilo ešte viac, čas 22,89 s ju vyniesol na šieste miesto. Podobne výborne sa prezentovala aj druhá skalická nádej, rovnako stará Lucia Petrovičová, ktorá v rozbehu šesťdesiatky zaznamenala 9,31 a v B finále 9,41 s. Poslabšie obsadený beh na 1000 m sa stal korisťou Skaličanky Patrície Ptáčkovej, ktorá ako prvá preťala cieľovú čiaru za 3:43,68 min. Dobre sa jej vodilo i v diaľke, keď s výkonom 423 cm obsadila štvrté miesto. V behu na 60 m prekážok si testovala rýchlosť a techniku tohtoročná bronzová medailistka na 1500 m z kategórie starších žiačok Zuzana Švejdová (AK Borský Svätý Jur). Mladšia žiačka si vylepšila osobné maximum na 12,76 s a obsadila šiestu priečku. V štafete sa darilo “áčkovému” družstvu Skalice, ktoré v celkovom súčte obsadilo druhé miesto na 4×60 m.

Trnava spoznala stredoškolských šampiónov
Pod názvom Gaudeamus Igitur sa tento rok uskutočnili stredoškolské majstrovstvá Slovenska v atletike. Na Záhorie putuje hneď niekoľko medailí.

Žilavý a Mecháček Štafeta, Vivaphoto
Žilavý a Mecháček Štafeta, Ilustračné Vivaphoto

Behy na 400 a 800 m mali jedného víťaza. Nitrančan Matúš Talán sa usiluje tento rok o splnenie limitu na juniorské majstrovstvá Európy a obe disciplíny poňal skôr tréningovo. Stačilo mu to, študent strednej odbornej školy v Holíči vyhral dve zlaté medaily. Šprintérske duo AC Malacky Boris Pribil a Michal Mecháček reprezentovalo svoju Spojenú školu Sv. Františka z Assisi – cirkevné gymnázium. Mecháček v behu na 200 metrov vydoloval bronz za čas 22,91 s so silnou podporou vetra a Pribil sa musel uspokojiť s nepopulárnym “zemiakom” v podobe štvrtého miesta na 400 m (52,71 s). Svoju automobilovú strednú školu v Bratislave spropagoval prvým miestom v diaľke junior Erik Miklušičák, ktorý žije v Plaveckom Štvrtku. V silnom vetre do chrbta skočil, žiaľ práve pre vietor neregulárnych 672 cm. Zlatý kov mu už ale nik nevezme. Darilo sa aj malackým dievčatám. Susanna Chlepková sa dočkala striebornej medaily na sto metrov za čas 12,61 s so silným vetrom v chrbte. Druhé miesto patrilo v disku študentke Gymnázia Malacky Karolíne Smrekovej za pokus s hodnotou 30,71 m. V skoku do výšky si po bronz skočila Monika Zavilinská, ktorá súťaží a študuje v Skalici na Gymnáziu Sasinka. Zaujímavosťou boli štafetové súboje. Tie nestavali proti sebe jednotlivé školy, ale vybraní štyria pretekári reprezentovali ten kraj, do ktorého patrí aj ich škola. Za Bratislavský kraj tak nastúpili hneď traja Záhoráci Mecháček, Pribil a Miklušičák a spoločne s Bratislavčanom Sarkozim vyhrali túto disciplínu.

TK AC


.

BM: Festival Záhrad