O slovo sa nám hlási ďalší študent fakulty telesnej výchovy a športu v Bratislave (FTVŠ UK). Tentoraz máme možnosť sa bližšie zoznámiť s úspešným, mladým a talentovaným plavcom, ktorý robí dobré meno nielen Slovenskej republike ako člen reprezentačného tímu v motýliku na 50 a 100 m, ale hlavne Senici.


Ahoj Juri, prosím ťa predstav sa nám a zároveň skús nám povedať niečo o sebe.
Ahojte, zdravím čitateľov Senica Plus, mám 21 rokov a od malička sa venujem športu. Avšak, prioritou je pre mňa plávanie, ktorému sa venujem už vyše 15 rokov. Aktuálne pretekám za plavecký klub VŠK FTVŠ UK Bratislava (vysokoškolský klub fakulty telesnej výchovy a športu univerzity Komenského Bratislava). Zároveň som študentom tretieho = bakalárskeho ročníka na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave so špecializáciou na kondičné trénerstvo vo výkonnostnom a vrcholovom športe.
image 1Som rád, že si spomenul vysokú školu. Priblíž nám viac tvoje štúdium, respektíve čo si môže laik predstaviť pod pojmom kondičné trénerstvo?
Ako som už uviedol, mám zameranie na kondičné trénerstvo vo výkonnostnom a vrcholovom športe, čo jednoducho znamená rozvoj kondičnej pripravenosti u športovcov, ktorí to k výkonu svojho športu potrebujú. To platí pri kolektívnych i individuálnych športoch. Jedinečnosť tohto zamerania tkvie predovšetkým v rozvoji vytrvalostných, silových, rýchlostných a nadväzujúcich schopností, ktoré sú limitujúce pre dané športové odvetvie a ich následný rozvoj. Pri nešportovcoch kladieme dôraz na zdravší životný štýl a zdravie jedinca. Väčšina ľudí začína dbať o svoje zdravie, až keď je neskoro. Ako sa hovorí, prevencia je vždy lepšia ako akákoľvek liečba. Vyznávam názor, že len človek, ktorý má komplexné poznatky a skúsenosti z lekárskych, kinantropologických, humanistických či edukologických vedných disciplín, vie správnym smerom usmerniť svojich zverencov, čomu sa bohužiaľ realita častokrát vymyká a “starostlivosť” o ľudí je viac o biznise ako o záujmoch, či zdraví ľudí.

Už sme túto tému trocha “nakúsli”. Čo pre teba znamená trénovať ľudí?
Trénovať ľudí pre mňa v prvom rade znamená obrovskú zodpovednosť, pretože ľudia vám zveria ich dôveru a zdravie. Vždy sa snažím čo najlepšie vyhovieť ich požiadavkám a potrebám, pričom sa vždy snažím čo najlepšie uplatniť nadobudnuté poznatky a skúsenosti, ktoré som okrem školy načerpal aj od trénerov, ktorí viedli a vedú mňa. Pripravoval som rôznych ľudí s rôznym zámerom – súťažne ambície, prípadne iba zlepšenie postavy. Práca s ľuďmi ma veľmi baví a napĺňa, o to viac keď vidím výsledky, no hlavne pocit šťastia u zverencov, že pre seba spravili niečo pozitívne. Pre trénera, ktorý robí svoju prácu srdcom, je práve to najväčšia odmena. Zároveň je to i pre mňa príjemne strávený čas, pri ktorom spoznávam nových ľudí, od ktorých sa tak isto môžem aj ja niečomu novému priučiť.
image 3Ako si sa dostal po to, čo robíš? Aký máš športový background?
Moje športové kroky začali plávaním. Popri plávaniu som hral futbal a na strednej škole som chvíľku koketoval s kick boxom, niekedy v lete počas prázdnin to boli triatlony. Nikde som nevynikal natoľko, a nič nebolo pre mňa takým prínosom, aby ma to odtrhlo od plávania, preto sa teda viac zameriam na moju prioritu číslo jedna. Príprava na plávanie mi zaberá väčšinu času, preto sa hlavne sústredím na dosiahnutie môjho športového sna. K plávaniu som sa dostal v mojich 6-7 rokoch, kedy ma rodičia prihlásili na plavecký kurz, pretože som sa nechcel nimi naučiť plávať. Kto by povedal, že sa budem „kúpať“ medzi 4 stenami tak dlho.  Teraz som rodičom veľmi vďačný za to, že ma prihlásili na plávanie, pretože sa stalo viac ako mojim životným štýlom a prinieslo mi do života veľmi veľa nových skúseností, ľudí, šťastia… Ako ja v plávaní, tak určite aj väčšina športovcov si nájde vo svojom športe priestor na odreagovanie a vyčistenie hlavy od každodenných povinností, problémov a príde na nové myšlienky.

Aké najväčšie úspechy si dosiahol, a ktorý je pre teba najcennejší?
Ak sa teraz pozriem spätne, tak medzi moje úspechy, ktoré si vážim najviac patria určite juniorský titul majstra SR a titul v seniorskej kategórii a jeho následné obhájenie. Avšak, najväčší úspech mojej doterajšej kariéry je zaplávanie limitov do seniorskej reprezentácie SR, konkrétne vo dvoch disciplínach – 50 a 100m motýlik. Ak mám byť úprimný, tak veľkým úspechom pre mňa je i to, že si stále udržujem skvelú kondičku a zdravie, a vďakabohu zranenia a choroby ma obchádzajú, čo je pre vrcholového športovca to najdôležitejšie. Samozrejme nič z toho by nebolo možné bez podpory rodiny, priateľov a známych.
image 4Spomenul si aj trénovanie ľudí, čiže si sa dostal do kontaktu s rôznymi typami jedincov. V čom si myslíš, ze robia ľudia najväčšiu chybu, ak sa bavíme o cvičení/fitness/zdravom životnom štýle?
Podľa môjho názoru, veľkým pozitívom dnešnej doby je stále narastajúci záujem spoločnosti o zdravší spôsob života a šport. No s tým prichádza i veľa negatív, ktoré ja osobne vidím ako „najnovšie trendy“ vo svete fitness/zdravého životného štýlu. Každý týždeň vyjde nový článok o najnovších trendoch vo svete, kedy je potom veľmi ťažké si v toľkom návale vybrať tú relevantnú, správnú a hlavne nezaujatú informáciu.

Čo nezaujíma iba mňa, ale určite i veľký počet čitateľov je, ako sa stravuješ? Vedel by si nám niečo odporučiť?
Tému strava by som prenechal dietológom a odborníkom v danej problematike. Moje stravovanie nie je ničím výnimočné. Ako výkonnostný športovec si samozrejme vo všeobecnosti dávam pozor na stravu, čo znamená, že si sledujem svoj príjem makro a mikroživín, ktoré sú potrebné na môj, čo najlepší výkon. Ak to mám vo všeobecnosti zhrnúť, dbám, aby som mal správne zastúpenie bielkovín, sacharidov, tukov a minerálov, ktoré musia byť v rovnováhe. Neexistuje univerzálny model stravovacích návykov pre všetkých, pretože každý organizmus funguje trocha inak a potrebuje niečo iné.
image 2Poslednú vetu som musel podčiarknúť, pretože ak by si mal čitateľ, čo len jednu vec odniesť z tohto článku, tak bola to bola práve táto myšlienka. Na záver nejaké rady, prípadne postrehy pre začiatočníkov, ktori by radi urobili ten prvý krok k lepšiemu zdraviu, no nevedia ako.
Pre začiatočníkov by som odporučil, aby si najprv dostatočne preštudovali základy, alebo osobne odkonzultovali s odborníkmi, čokoľvek čomu sa chcú venovať. Zmena životného spôsobu je beh na dlhú trať, nemožno očakávať výsledky za týždeň, či dva. Vyžaduje to dlhodobú cieľavedomú prácu, ktorá sa časom ukáže!


Tip Senice +:
Určite odporúčame si vyhľadať čo najviac relevantných informácií, kedy radšej obetuješ čas ich hľadaniu a nie ihneď sa pustiť do jednej z mnoha “zázračných” diét, ktoré vyčítaš z tvojich obľúbených magazínov nesúcich ženské mená. Tieto diéty ti namiesto sixpacku prinesú akurát tak trávacie ťažkosti.

logo_senica_plusNečis
Článok uverejnil partnerský portál Senica+

 


.
Toto je čítané

Skalica získala dotáciu takmer 700-tisíc eur na nové cyklotrasy

Mesto Skalica získalo dotáciu 688 116 eur z programu Interreg SK-CZ 2021-2027…

BM: Ustekana sobota