Nedeľné popoludnie môžete stráviť výstupom na najkrajší, druhý najvyšší, vrch Malých Karpát – Vysoká (754 m n.m.), ktorý sa nachádza nad obcou Kuchyňa.

vrch-vysoka-kam-ven-zahori

Najnavštevovanejší vrch Malých Karpát je ľahko dostupný. Štvor kilometrový výstup vám zaberie hodinu a pol.

vrch-vysoka-kam-ven-zahori-6

Vrchol Vysokej pretína modro značkovaný turistický chodník z obce Kuchyňa do rekreačnej lokality Zochova chata. Počas výstupu možno vidieť strmé zrázy, potoky, lúčky a nádherné skalné steny. Po výšľape na juhozápadnú hranu vás privíta lúka s typickými polámanými stromami a strmý nástup cez vápencové skaliská pomedzi pokrútené stromy a ostré trávy. Na vrchole je drevený kríž, stožiar bývalého svetelného majáku.

vrch-vysoka-kam-ven-zahori-5

V okolitých lesoch je možno nájsť aj pár menších jaskýň, prameňov. Zo živočíšnej ríše tu majú zastúpenie muflóny. Vrchol Vysokej leží v rovnomennej prírodnej rezervácii (rozloha 805 300 m2), ktorá tu bola na ochranu jedinečných lesných a skalných spoločenstiev vyhlásená v roku 1988. V závislosti od hustoty vzduchu možno z vrchu vidieť samotný malokarpatský hrebeň od TV veže na Kamzíku až po Záruby i naprieč pohorím (zaujímavý je pohľad na hrad Červený kameň).

vrch-vysoka-kam-ven-zahori-3

Autom sa dostanete až na Vývrat, kde je možné zaparkovať auto. Druhou možnosťou je vystúpiť na zastávke SAD “Kuchyňa – Vývrat rázc” a po asfaltke prejsť na Vývrat (cca 30 minút).

vrch-vysoka-kam-ven-zahori-2

Zdroj: Wikipedia.org, Hiking.sk

Máte TIP na výlet? Pridajte ho do komentárov.


.
Toto je čítané

Jáňan Ľuboš Pribila prešiel ako prvý Slovák cestu Via Alpina

V roku 2023 sa Jáňan Ľuboš Pribila zapísal do histórie ako prvý…

BM: Ustekana sobota