Záhorské múzeum v Skalici v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava prinášajú návštevníkom panelové výstavy venované dvom významným osobnostiam operného sveta, pôvodom zo Záhoria.

Lucia-Poppova-Maria-Kisonova-Hubova-zahorske-muzeum
Lucia Poppová (*12. november 1939, Záhorská Ves –  †16. november 1993, Mníchov, v zahraničí známa ako Lucia Popp) bola slovenská operná speváčka (sopranistka) svetového významu. Pôvodne začala študovať medicínu, no po druhom semestri odišla na Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Bola žiačkou slovenskej opernej speváčky a pedagogičky Anny Hrušovskej. Od roku 1963 pôsobila v Rakúsku a Nemecku (Kolín nad Rýnom, Mníchov), ako členka Štátnej opery vo Viedni,  účinkovala tiež v New Yorku a na iných významných operných scénach. Vynikala ako interpretka postáv diel  W. A. Mozarta a Richarda Straussa. Bola tiež vyhľadávaná ako koncertná a komorná speváčka. Hrala vo filme Jánošík I. – II. Počas svojej kariéry nahrala nespočetné množstvo opier, medzi inými Figarova svadba , Čarovná flauta, Únos zo serailu, Gavalier s ružou, Arabella a iné.
Kurátorom výstavy je Jaroslav Blaho.
Mária Kišonová-Hubová (*17. marec 1915, Láb –†11. august 2004, Bratislava) bola slovenská operná speváčka (sopranistka). Súkromne študovala spev u prof. Josefa Egema a neskôr na viedenskom Konzervatóriu u prof. Anny Schönwaldovej. Dlhoročne pôsobila ako profilová sólistka opery Slovenského národného divadla v Bratislave i ako vokálna pedagogička. Vynikla najmä v operných úlohách diel G. Pucciniho, W. A. Mozarta, G. Verdiho, v slovanskom repertoári, ale aj v opere 20. storočia. Počas kariéry vytvorila 70 veľkých operných postáv. Mnohé úlohy naštudovala v troch, dokonca aj v štyroch inscenáciách. K jej vrcholným herecko-speváckym kreáciám patrila Musetta v Bohéme, Violetta v Traviate, Micaela v Carmen, ale tiež Debussyho Mélisanda, Zuza v Cikkerovom Jurovi Jánošíkovi či Ľutomíra v Suchoňovom Svätoplukovi.
Venovala sa aj koncertnej činnosti. Bola dlhoročnou predsedníčkou poroty Speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave.
Kurátorkou výstavy je Michaela Mojžišová.
V programe vernisáže obe operné divy predstavia kurátori výstav Mgr. Michaela Mojžišová, PhD. a PhDr. Jaroslav Blaho a zaznejú i audiozáznamy árií najvýznamnejších operných postáv Lucie Poppovej a Márie Kišonovej-Hubovej.

Názov podujatia: Lucia Poppová:  Zo Záhorskej Vsi do Metropolitnej opery
Mária Kišonová-Hubová:  K storočnici narodenia
Miesto: Záhorské múzeum v Skalici, Námestie slobody 13, 909 01 Skalica
Dátum konania: vernisáž vo štvrtok 7. apríla 2016 o 16.00 hod. – výstavy potrvajú do 29. apríla 2016


.

Osobnosti kraja BSK