MCK Malacky – Múzeum Michala Tillnera sa už niekoľko rokov venuje výskumu a spracúvaniu témy remesiel. Na túto tému je zameraný najbližší seminár, ktorý sa bude konať vo štvrtok 5. mája, a tiež výstava a zborník.

plagat-historicky-seminar-malacky-remesla-2016

Hoci Malacky boli v minulosti zamerané najmä na poľnohospodárstvo, rozvíjali sa tu aj remeslá. Postupne tvorili významnú časť ekonomiky mesta a regiónu. V archívoch je k tejto téme množstvo materiálov, ktoré poskytujú základný obraz o remeselnom živote mesta. Spracúvanie tejto témy je časovo a personálne náročné, preto bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

Malacké pohľady Knihy.Zahori

Na seminári, ktorý bude v malackom kine a začne o desiatej hodine dopoludnia, odznie päť prednášok. Všeobecnejšie budú zamerané prednášky Kataríny Hladíkovej a Lucie Szőcsovej, naopak na konkrétne povolania priblížia Jozef Pavlásek, Mária Zacharová a Martin Macejka.

Na seminár nadviaže výstava písomností, obrázkov a trojrozmerných predmetov s názvom Remeslá v Malackách, ktorá bude otvorená v zámku v sobotu 21. mája a ktorá bude trvať do konca leta. Výstava bude prebiehať v spolupráci so Štátnym archívom v Bratislave a Záhorským múzeom v Skalici.

Výskum remesiel v Malackách finančne podporil aj Bratislavský samosprávny kraj z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry. Výsledky výskumu, ktoré budú spracované do konca roka, budú publikované v zborníku vydanom MCK Malacky.

MCK Malacky


.
Toto je čítané

Čo prináša 16. číslo Záhoráka

16. číslo najčítanejšieho regionálneho týždenníka opäť prináša udalosti zo Záhoria, ktoré stoja…

BM: Ustekana sobota