Najväčšia oslava stredoveku na Slovensku začína tento rok 28. mája na hrade Červený Kameň. Viac ako 250 účinkujúcich zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Poľska sa opäť po roku stretne, aby do bodky splnili aj Vaše predstavy a sny o stredoveku.

Festival-Rotenstein-Rytiersky-turnaj-na-koňoch-hrad-cerveny-kamen

Pýchou festivalu Rotenstein je veľké rytierske kolbisko. Nikde inde nestretne toľko do železa zakutých rytierov na ťažkých vojenských koňoch, aby pred Vašimi zrakmi rozlámali celý les kopijí o svoje štíty, hrude, či dokonca prilby. Spolu s nami budete zo zatajeným dychom sledovať, či sa páni po zrazení udržia v sedle alebo na svoju škodu spadnú do prachu arény. Ani po zosadnutí z koní rytieri nestratia svoju bojovnosť. Presvedčíte sa o tom vo veľkom pešom turnaji – buhurte, či v lukostreleckej súťaži.

 

Festival-Rotenstein-Rytiersky-turnaj-na-koňoch-hrad-cerveny-kamen-3

 

Obchod a remeslo boli odjakživa hybnou silou rušných stredovekých miest. Aj vy sa budete musieť chvíľku predierať šiatrami, aby ste mohli nakuknúť do dielne kováčovi alebo obuvníkovi, či zjednávať cenu s hrnčiarom a šperkárom. Neprekvapte sa však, keď na vychýrenom Rotensteinskom trhovisku nájdete aj výrobcu lukov, či krajčíra, ktorý vám „strihne“ tuniku na mieru. Len si dajte  pozor, aby ste náhodou nevrazili do nášho vyberača trhového mýta. Jeho zbrojnoši by nakoniec mohli ošklbať aj Vás.

Na rušnom rohu trhoviska narazíte aj na nejedného kaukliara, na skupiny šermiarov a duelantov. Bude len na Vás, či uveríte ich chvastavým rozprávaniam a necháte sa strhnúť do víru príbehov.

 

Festival-Rotenstein-Rytiersky-turnaj-na-koňoch-hrad-cerveny-kamen-2

 

Každý hradný pán žil z práce svojich poddaných. My Vám dáme možnosť si to vyskúšať. Ale pozor! Nebudete sedieť na hrade. Práve naopak. V našej stredovekej dedinke si vyskúšate mlieť múku na žarnove, či píliť a opracovávať drevo stredovekými nástrojmi. To všetko za výdatného kikiríkania a gágania sliepok, kačíc a  husí stredovekých plemien.  Odmenou Vám za to bude síce suchá, zato vlastnoručne napečená placka, ktorú môžete prežúvať spolu s našimi sedliakmi.

Viete si predstaviť aký by to bol pocit, sedieť v stredovekej krčme pod múrmi hradu, nechať sa strhnúť živou hudbou a vychutnávať si cigánsku pečienku a limonádu z plastu. Tak na tento pocit rýchlo zabudnite! K stredovekým šenkom a k zvuku gájd predsa patrí poriadny kus mäsa, či ryby od rakúskych  krčmárov z Narren Himmel, či korenené panvicové špeciality   od pánov z Krčmy u Hectora. Prípadne si zabehnite k Zlatej dolke. Mak a Orechy na  „šporheltových dolkách“, ktoré nepoznajú už ani vaše staré mami. Rotenstein je o zážitkoch. Tie treba vychutnávať s poriadnym keramickým korbelom v ruke, z ktorého vám bude pretekať špeciálne namiešané pivo Rotenstein, od šikovných majstrov z Prieval.

 

Festival-Rotenstein-Rytiersky-turnaj-na-koňoch-hrad-cerveny-kamen-4

 

Po únavnej prechádzke medzi vojenskými a rytierskymi tábormi sa nezabudnite na chvíľku uvelebiť do trávi, pozdvihnúť zrak k nebesiam. Potom postačí už len trochu pozornosti, aby ste si vychutnali elegantnosť dravých vtákov, ktoré pre Vás do povetria vypustia tí najlepší sokoliari.

Neviete ako sa v stredoveku tancovalo, netušíte aký kôň je to „destrier“, či ako asi mohol vyzerať výcvik stredovekého žoldniera. Potom na festivale neváhajte navštíviť naše Skriptórium. Aby ste sa to naučili, vyskúšali, …. skrátka zažili na vlastnej koži! Prednášky, workshopy, hodiny tanca či žoldnierskeho výcviku. Všetko s Vašou priamou účasťou.

Predpokladáme, že ste sa už rozhodli. Tak len pre istotu. Vytiahnite kalamáre, zaostrite husie perá, rozrolujte pergameny a hlavne si poznačte. Najväčší slovenský historický festival, Festival Rotenstein sa koná v dňoch 28. a 29. mája 2016 na Hrade Červený Kameň.

A nezabudnite pribaliť deti. Veď festival Rotenstein je pre celú rodinu. A viete si predstaviť lepšie strávený deň ako na rytierskych slávnostiach?

Názov podujatia: Rotenstein – Historický festival
Miesto konania: SNM – Múzeum Červený Kameň, Hrad Červený Kameň
Termín: 28. máj – 29. máj 2016

www.historickyfestival.sk | www.agenturahector.sk | www.hradcervenykamen.sk

Záhorí.sk je mediálny partner festivalu. 

 

 


.
Toto je čítané

Turistická informačná kancelária Malacky sa presťahovala

Od pondelka (20. 5.) je Turistické informačná kancelária (TIK) Malacky otvorené na…

20 rokov