Majstrovstvá Európskej únie (MEÚ) mládeže pre rok 2017 sa z poverenia Európskej šachovej federácie (ECU) v závere augusta uskutočnili už piatykrát po sebe v Koute nad Desnou v Českej republike.

Na MEÚ sa zúčastnilo 119 účastníkov zo 14 šachových federácii, ktorí bojovali v štyroch kategóriách, do 8, 10, 12 a 14 rokov. Turnaje chlapcov i dievčat sa hrali na 9 kôl ako spoločná súťaž, vyhodnotené však boli zvlášť kategórie chlapcov i dievčat.

Zlato pre Karin Novomeskú

Početná slovenská výprava získala päť medailí, z toho tri zlaté a dve strieborné. O všetky sa postarali dievčatá. Záhorie tu malo zastúpenie Karin Novomeskou zo Štefanova, ktorá získala v kategórii do 8 rokov zlatú medailu a taktiež ocenenie organizátorov súťaže za najlepšie odohratú šachovú partiU. Druhým zástupcov Záhoria bol tréner Rastislav Diviak.

Slovensko sa v počte získaných medailí umiestnilo na druhom mieste za Poľskom.