Rok 2017 bol veľmi úspešným pre skalického triatlonistu Borisa Janatu, ktorý sa venuje kros triatlonu a počas sezóny sa zúčastnil viacerých domácich aj zahraničných pretekov.

 

 

Na Slovensku preteká hlavne v Slovenskom pohári v kros triatlone a kros duatlone, ďalej to bol seriál pretekov Hertlsport Extrem Tour pozostávajúci z terénnych triatlonov, MTB maratónu a XC Cross Country a v roku 2017 po prvýkrát štartoval na Majstrovstvách Európy v Rumunsku v kros triatlone a pretekov plávaní – Dracula Night Swim, ktoré boli súčasťou Transilvania European Cross Festival 2017, taktiež má za sebou premiérové účasti na pretekoch svetového pohára v kros triatlone Xterra, ktorými boli preteky Xterra Poľsko a Xterra Nemecko.
 

Ako povedal samotný Boris:
Sezóna 2017 bola mojou najťažšou ale zároveň aj najkrajšou. Najťažšia po fyzickej ale aj psychickej stránke, najmä z toho pohľadu, že som musel skĺbiť svoje študijné povinnosti s pracovnými a nejako do toho zakomponovať aj jednotlivé tréningy. U športu ktorému sa venujem je to o to ťažšie, že triatlon je individuálny šport zahŕňajúci tri disciplíny – plávanie, horská cyklistika a terénny beh, ktoré je počas preteku nevyhnutné absolvovať tesne po sebe, takže si počas týždňa musím rozvrhnúť tréning jednotlivých disciplín. Nevyhnem sa ani skorým ranným tréningom, ktoré sa už pre mňa stali samozrejmosťou, dokonca sa na ne teším, pretože sa po nich cítim veľmi dobre počas dňa, aj keď viem, že ma poobede alebo večer čaká ďalší.

 

Pochopiteľne, ani ja nie som stroj a nie vždy mám svoj deň a prídu aj okamihy kedy sa mi nedarí, alebo sa mi nechce, takisto mi každý pretek nevyjde tak ako by som si želal a práve skúsenosti z takýchto situácií ma posúvajú vpred. Za obdobie, čo sa venujem triatlonu som sa ani ja nevyhol menšín zraneniam, pretrénovaniu či sklamaniu, ale nikdy som to nevzdal a vždy si išiel za svojim cieľom a práve uplynulá sezóna bola toho dôkazom, keď sa mi podarilo zabodovať na viacerých pretekoch. Avšak, ak by som to robil len pre úspechy, už dávno by som s tým skončil.
 

Pre mňa je výhrou, keď prídem do cieľa a som spokojný sám so sebou, svojím výkonom, keď som do toho dal naozaj všetko, celé svoje srdce, tak viem, že to naozaj stálo za to. Ale triatlon sa stal a stále je mojou srdcovou záležitosťou, neskutočne ma baví a ak robíte to, čo Vás napĺňa a vidíte v tom zmysel svojho života, ste pre to ochotný urobiť čokoľvek a medaile, poháre, trofeje, ktoré povyhrávate sú už len akýmsi bonusom a ocenením, ktoré Vás potešia a pri pohľade na ne sa Vám vynárajú pekné spomienky na preteky.
 

 

Počas sezóny 2017 so dosiahol viacero úspechov, ktoré by ale neboli možné bez podpory mojej rodiny, či už priamo na preteku alebo mimo nich a za to im veľmi ďakujem a vážim si to, pretože sú tu pre mňa v čase úspechov ale aj pádov. Nemôžem pozabudnúť ani na môjho dobrého kamaráta Petra Hertla a jeho otca, ktorí mi od mojich triatlonových počiatkov veľmi pomohli a naďalej pomáhajú. Som veľmi rád, že môžem na pretekoch štartovať za Kompava H-Triathlon Team Skalica, ktorého som spolu s Peťom, jeho otcom a ďalšími skvelými ľuďmi súčasťou.

Najväčšie úspechy:

Rok 2017: kategória muži

 • 3. miesto (veková kategória 20-24 rokov) Majstrovstvá Európy v kros triatlone Rumunsko
 • 1. miesto (veková kategória  19-29 rokov) plavecký závod Dracula Night Swim Rumunsko – súčasť festivalu Transilvania European cross festival 2017 Rumunsko
 • 1. miesto M-SR v kros triatlone
 • 3. miesto M-SR v kros duatlone
 • 4. miesto (veková kategória 20-24 rokov) Xterra Poľsko
 • 5. miesto (veková kategória 20-24 rokov) Xterra Nemecko
 • Víťaz Slovenského pohára v kros triatlone
 • 1. miesto v celkovom poradí Hertlsport Extrem Tour (seriál pretekov pozostávajúci z terénnych triatlonov, MTB maratónu a XC Cross Country)
 • 1. miesto (kategória fatbike – muži bez rozdielu veku) MTB maratón Cannondale Kráľ Záhoria Skalica
 • 2. miesto (veková kategória muži do 39 rokov) Žilinský kros triatlon (Slovenský pohár v kros triatlone)
 • 1. miesto (celkové poradie) Vinařský triatlon Němčičky (ČR)
 • 1. miesto (celkovo) H-TRIATHLON Lučina
 • 2. miesto (celkovo) H-TRIATHLON Skalica
 • 3. miesto (celkovo) H-TRIATHLON Šaštín
 • 3. miesto (celkovo) H-TRIATHLON Borský Mikuláš
 • 3. miesto (kategória muži 20-29 rokov) XC Cross Country Skalica
 • 3. miesto (celkovo) a 3. miesto (kategória muži 23-39 rokov) XC Cup Napajedla
 • 3. miesto (celkovo) a 2. miesto (kategória muži do 30 rokov vrátane) Mezi Vinohrady-MTB maratón Němčičky

 


.

Lapková patrola