V sobotu 9. októbra 2010 od 18.45 sa v sieti multikín CINEMAX uskutoční prvý zo série priamych prenosov operných predstavení v rámci projektu Metropolitan Opera: Live in HD v novej sezóne 2010/2011.

Naplánovaných je 11 atraktívnych operných titulov s tými najväčšími speváckymi, dirigentskými a režisérskymi hviezdami.

Sezónu otvorí opera Richarda Wagnera Das Rheingold. Toto predstavenie je vlastne prológom k Wagnerovej epickej tetralógii Prsteň Nibelungov v réžii Roberta Lepage. Generálny riaditeľ Metropolitnej opery New York Peter Gelb označil nové naštudovanie wagnerovskej tetralógie za najambicióznejší projekt v dejinách Met.
„Prsteň Nibelungov nie je iba príbehom alebo sériou niekoľkých opier, je to ucelené univerzum,“ hovorí režisér Lepage, ktorý spracoval túto jedinečnú divadelnú odyseu s použitím najmodernejších technológií. V titulnej role Wotana sa vôbec po prvýkrát predstaví Bryn Terfel.

Medzi hviezdami, ktoré v nadchádzajúcej sezóne zažiaria na striebornom plátne, nebudú chýbať: Anna Netrebko, Susan Graham, Renée Fleming, Natalie Dessay, Diana Damrau, Joyce DiDonato, Deborah Voigt, Sondra Radvanovsky, Dolora Zajick, Marina Poplavskaya, Stephanie Blythe, Bryn Terfel, Mariusz Kwiecien, Roberto Alagna, Simon Keenlyside, Ferucio Furlanetto, Marcello Giordani, Plácido Domingo, Joseph Calleja, Juan Diego Flórez, Marcelo Álvarez, Dmitrij Hvorostovsky, Štefan Kocán, Jonas Kaufmann a další.

Prenosy Metropolitan Opera: Live in HD sú kombináciou vrcholného operného umenia s najmodernejšími technológiami. HD (High Definition) kvalita, v ktorej sa prenos uskutočňuje, vysoko prevyšuje kvalitu formátu DVD. Zážitok výrazne umocňuje priestorový šesťkanálový zvuk 5.1. a dokonalá kamera, ktorá návštevníkom kina sprostredkúva perspektívu a detaily, aké neuvidia ani diváci na najlepších miestach priamo v Metropolitnej opere. Unikátne zábery tak dotvárajú mozaiku plnohodnotného umeleckého zážitku, ktorý je výsledkom interpretačného umenia spevákov a hudobníkov a profesionálne zvládnutého filmového remesla. Divadelné predstavenia sa tešia veľkej obľube nielen u bežných divákov, kvalitu nadšene prijíma aj odborná verejnosť.
Prvý priamy prenos operného predstavenia Hamlet od Ambroisa Thomasa, ktoré si mohli pozrieť aj mimobratislavskí diváci, sa vysielalo 27. marca 2010 v ôsmich kinách siete CINEMAX. Hoci sa slovenské publikum s operou na plátne ešte iba zoznamuje, prvé reakcie divákov boli viac ako nadšené. V susednej Českej republike projekt existuje už druhú sezónu a prenosy sú natoľko populárne, že vstupenky na ne sú vypredané už týždne vopred. Diváci budú mať už čoskoro možnosť zakúpiť si vstupenky na všetky predstavenia alebo zvýhodnenú abonentku na celú sezónu.

SEZÓNA 2010-2011
9. 10. 2010 Richard Wagner – DAS RHEINGOLD
23. 10. 2010 Modest Petrovič Musorgskij – BORIS GODUNOV
13. 11. 2010 Gaetano Donizetti – DON PASQUALE
11. 12. 2010 Giuseppe Verdi – DON CARLO
8. 1. 2011 Giacomo Puccini – LA FANCIULLA DEL WEST
12. 2. 2011 John Adams – NIXON IN CHINA
12. 2. 2011 Christoph Willibald Gluck – IPHIGÉNIE EN TAURIDE
19. 3. 2011 Gaetano Donizetti – LUCIA DI LAMMERMOOR
9. 4. 2011 Gioacchino Rossini – LE COMTE ORY
23. 4. 2011 Richard Strauss – CAPRICCIO
30. 4. 2011 Giuseppe Verdi – IL TROVATORE
14. 5. 2011 Richard Wagner – DIE WALKÜRE

.

Lapková patrola