V stredu (7.2.) zavíta do Malaciek Regionálny festival JEDEN SVET. Doobedie bude venované premietaniu špeciálnej kolekcie filmov zo sekcie JEDEN SVET DEŤOM pre žiakov malackých a okolitých škôl.

 

 

Pre širokú verejnosť sa začína premietať od 18.00 h v Kultúrním domečku (kino). 18. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet organizuje OZ Človek v ohrození v spolupráci s MCK Malacky.

 

Atómový sused
Nuclear Neighbour / Fredrik Oskarsson / 2016 / Švédsko / 79 min.

Učiteľka Hanna sa s rodinou odsťahovala na vidiek v severnom Fínsku, aby jej tri deti mohli vyrastať uprostred prírody. Celkom nečakane k nej však prichádza správa, že neďaleko ich pokojného domova má vyrásť jadrová elektráreň. Hanna sa zapája do komunitných protestov, ktorým venuje stále viac voľného času. Stáva sa aktivistkou na plný úväzok, dokonca dostáva ponuku na vstup do vysokej politiky. Pritom po celý čas hľadá odpoveď na zásadnú otázku: mám sa sústrediť na súčasné potreby svojich malých detí, alebo sa snažiť pozitívne ovplyvniť ich budúcnosť presadením lepších zákonov? Dokument vnímavo sleduje ako sa hlavná hrdinka vysporadúva s rolou, s ktorou vo svojom živote naozaj nepočítala.

 

Otec, Syn a Džihád svätý
The Father, the Son and the Holy Jihad / Stéphane Malterre / 2016 / Francúzsko / 119 min.

Sýrčan Bassám Ajáší sa stal žiarivým príkladom integrácie do francúzskej spoločnosti. Vzal si Francúzku, založil rodinu, podnikal. Príbeh jeho rodiny bol prezentovaný ako úspešné prepojenie západných hodnôt a života v islamskej viere. Ako sa však v jeho rodnej krajine zhoršovala situácia, zmysel pre patriotizmus začal prevažovať a Bassám sa stal duchovným vodcom odporu. Jeho syn Abd-ar-Rahmán zašiel ešte ďalej, keď v roku 2011 vstúpil do Slobodnej sýrskej armády v boji proti prezidentovi Asadovi. Téma hľadania vlastnej identity v nesúrodých kultúrach je predstavená v napínavom filmovom spracovaní, ktorému nechýba strhujúci príbeh, silné charaktery a exkluzívne zábery zo sýrskych bojových akcií.

 


.

Labková patrola