Koľko priemerne míňajú a čo najčastejšie kupujú Záhoráci.

Internetové obchody patria k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim sektorom hospodárstva. Celosvetový obrat e-commerce v roku 2017 stúpol oproti minulému roku až o 24,8%. Až 59% ľudí zo Slovenska nakupuje na internete.

A ako vyzerajú nákupy cez internet na Záhorí? Ako nakupujú Záhoráci narozdiel od zbytku Slovenska?

 

Preskúmali sme až niekoľko miliónov transakcií, ktoré vykonali užívatelia v roku 2017, aby sme sa dozvedeli, koľko míňajú užívatelia jednotlivých typov zariadení, v ktorých mesiacoch nakupujú najčastejšie, v ktorých mesiacoch najviac míňajú, a taktiež v ktorých dňoch v týždni alebo dokonca v ktorých častiach dňa je nákupná aktivita najväčšia. Náš prieskum Vám taktiež odhalí, ktoré miesto zaujalo Záhorie v slovenskom rebríčku nákupov na internete.

 

Štatistiky Záhoria

Ako Záhoráci nakupujú na internete

 

Užívatelia internetu zo Záhoria dávajú prednosť počítaču alebo notebooku pred mobilným telefónom – 52,36% zo všetkých transakcií bolo vykonaných cez počítač. Cez mobilný telefón prebehlo 40,16% transakcií, kým cez tablet prebehlo – neprekvapujúco – iba niečo cez 7%.
Pokiaľ ide o priemernú hodnotu jedného nákupu, používatelia tabletov míňajú najmenej – v priemere niečo cez 46€ – kým užívatelia mobilných zariadení míňajú viac ako 65€. Víťazom v tomto kole sa stávajú používatelia počítačov a notebookov, ktorí minú v priemere viac ako 67€ za nákup. Musíme spomenúť aj rozdiel medzi užívateľmi systému Android a iOS – používatelia systému Android minú v priemere 62€, kým používatelia systému iOS minú až 68,5€.
Keď sme porovnávali nákupnú aktivitu používateľov počas roka, tak sme zistili, že je najväčšia počas posledného štvrťroku. Naopak – v prvej polovici roka používatelia nemajú veľký záujem o online nákupy. Hlavným dôvodom je to, že Záhoráci plne využívajú nákupné festivaly, ktoré sa konajú práve na konci roka. Netreba pripomínať, že v novembri sa konajú akcie ako Black Friday a Cyber Monday, priemerná hodnota objednávky sa vtedy zvýši až na 73€, čo je omnoho viac ako predošlých 10 mesiacov.
V ktoré dni v týždni nakupujú Záhoráci najviac? Užívatelia počítačov a taktiež užívatelia mobilných telefónov nakupujú najviac v piatok.
V záujme dôkladnosti sme tiež rozdelili deň na 24 hodín, aby sme zistili, ktorá časť dňa je pri online nakupovaní najpopulárnejšia . V noci (od polnoci do 6:00) vykonajú Záhoráci iba niečo cez 4% z celkových nákupov. Ráno (od 6:00 do 12:00) toto percento narastá až na 21,05% a počas dňa (od 12:00 do 18:00) narastie až na takmer 36%. Najviac nákupov sme zaznamenali večer (od 18:00 do polnoci), kde percento stúplo až na viac ako 38%. Nákupná špička pri používateľoch počítačov je o 20:00 a pri používateľoch mobilov o 21:00.
Záhoráci najviac nakupujú módu a obuv. Najobľúbenejšou kategóriou je móda, ako pre používateľov mobilných telefónov, tak aj pre používateľov počítačov.

 

Záhorie a zvyšok Slovenska

Záhorie vs. Slovensko

 

Priemerná hodnota jedného nákupu Záhorákov (59,60€) pri online nákupoch je väčšia ako priemerná hodnota jedného nákupu na Slovensku (57,36€). Takisto v každej kategórii, či už pri nákupoch cez počítač alebo cez mobil, je priemerná hodnota nákupu Záhorákov väčšia ako celkový priemer Slovenska.

 

Poďme sa pozrieť na celkové výsledky. Záhorie sa umiestnilo na skvelom treťom mieste, pokiaľ ide o priemernú hodnotu jedného nákupu, a rozdiel medzi Záhorím a prvým Žilinským krajom je iba 2,29€. Pred Záhorím sa umiestnil Prešovský kraj s náskokom iba 1,41€ a za Záhorím skončil Košický kraj, kde ľudia v priemere za jeden nákup minú o 1,08€ menej.

 

  1. Žilinský kraj – 61,89€
  2. Prešovský kraj – 61,01€
  3. Záhorie – 59,60€
  4. Košický kraj – 58,52€
  5. Banskobystrický kraj – 57,44€
  6. Trenčiansky kraj – 57,23€
  7. Nitriansky kraj – 55,74€
  8. Bratislavský kraj – 53,61€
  9. Trnavský kraj – 53,45€

 

 

Metodológia
Štúdia sledovala online nákupy vykonané spotrebiteľmi na území Slovenskej republiky prostredníctvom počítačov a mobilných zariadení v roku 2017.

 

Zdroj: Picodi


.
Toto je čítané

Skalická mestská polícia má vlastnú webstránku, chce spropagovať svoju prácu

Mestská polícia v Skalici má vlastnú internetovú stránku. Web má priniesť informácie…

20 rokov