Klub slovenských turistov Sobotište poriada v utorok 8. mája pre priateľov turistiky už 36. ročník turistického pochodu Sobotištská pätnástka, ktorým si od roku 1983 pripomínajú oslobodenie našej vlasti Červenou armádou a koniec druhej svetovej vojny.

 

 

Pochod, ktorý je zaradený do kalendára akcií IVV a je tiež jednou z akcií KST na Slovensku ako súčasť Svetového dňa turistiky, sa koná pravidelne v tento deň.

Organizátori pripravili pre účastníkov päť možných tratí: 10, 12, 15, 30 a 50 km. Najviac sa ich očakáva už tradične na 15 km trati. Štart i cieľ je v miestnom Dome kultúry na námestí. Pre účastníkov bude pripravené občerstvenie nielen na štarte a v cieli, ale aj na jednotlivých kontrolných stanoviskách.

Sobotištská pätnástka je jednou z najznámejších turistických akcií v oblasti Senice i Myjavy, a preto nečudo, že je tak vyhľadávanou športovou akciou.

Až takou, že už tretí rok po sebe prekročila účasť hranicu 2000 turistov. V roku 2017 bol vytvorený účastnícky rekord. Po sčítaní prihlášok boli organizátori s účasťou nadmieru spokojní, na jednotlivých trasách bolo spolu 2402 účastníkov.

„Krásne počasie pritiahlo do Sobotišťa turistov až zo Záhorskej nížiny, z oblastí Studienky, Malaciek i okolia Senca, prišla silné skupiny turistov až Bratislavy, Trenčína, Starej Turej, najväčšou silou však boli turisti z okolia, či už Senice, Myjavy, Holíča, Prietrže a iných miest a obcí. Na trati sme však mohli aj rakúsku nemčinu, či maďarčinu,“ zaspomínal na uplynulý ročník predseda KST Sobotište Ján Oravec. „Tak vysoká účasť nás príjemne prekvapila, veríme že podobná bude aj v tomto roku a nebránili by sme sa ani ďalšiemu účastníckemu rekordu. Turistika je jedným z najnenáročnejších športových odvetví. Každý si tu môže vybrať dĺžku trate na akú si trúfa, nie je limitovaný časom a po celej dĺžke trate si užíva krásy prírody. Minuloročná vysoká účasť mi dáva za pravdu, že ľudia sú ochotní športovať, niečo urobiť pre svoje zdravie a nás zaväzuje organizovať toto podujatie aj v budúcich rokoch.“

 


.

Osobnosti kraja BSK