Pomaly a isto sa blíži leto a s ním aj obľúbené letné festivaly. Po roku sa do senického Kunova vracia aj multikultúrny open-air festival Fest Fiesta, ktorý svoje brány otvorí v skorých poobedných hodinách už 23. júna v sobotu.

 

 

O tom, čo všetko budeme môcť na feste vidieť a počuť vám porozpráva organizátor Fest Fiesty, Ondrej Kopecký.

 

Tento rok zažijeme druhý ročník Fest Fiesty. Festival s rovnakým menom si však podaktorí z nás pamätáme ešte spred rokov. Ako to vlastne je?

Fest Fiesta, ktorá sa bude konať tento rok v Kunove už druhým rokom, nadväzuje na tradíciu pôvodného festivalu. Ten organizovala Čajovňa u sousedů, ktorá zanikla v roku 2009 a s ním aj pôvodná Fest Fiesta. Mnohí z nás sme ju zažili nielen ako účastníci, ale sme ju aj pomáhali organizovať. Po rokoch sme sa rozhodli túto tradíciu obnoviť a hoci sme aj miestami uvažovali nad iným názvom, nakoniec sme sa rozhodli ho ponechať.

 

Prečo ste sa rozhodli vrátiť Fest Fiestu na mapu senických letných festivalov?

Čiastočne som to už spomenul. K pôvodnej Fest Fieste sme mali veľmi blízky vzťah, rovnako aj k hudbe a umeniu ako takému. Preto chceme aspoň malou troškou prispieť ku kultúrnemu životu v senickom regióne. Zároveň by sme si radi týmto podujatím pripomenuli pamiatku jednej zo zakladateliek Čajovne u sousedů, Mil Cádrovej, prostredníctvom ktorej sme pričuchli k tomuto remeslu.

 

Fest Fiesta sa opäť uskutoční v areáli Spoločenského domu Kunov. Neuvažovali ste aj nad iným areálom, povezdme väčším?

Popravde, na väčšie formáty nemáme gule. Areál nám vyhovuje. Je to útulné miesto, ktoré nám umožňuje rátať aj s mokrým variantom vďaka spoločenskej sále. Tento priestor má to pravé genius loci, pre ktoré sa sem ľudia radi vracajú.

 

Asi nás najviac zaujíma, čo tento rok budeme môcť na Fest Fieste zažiť. Na aké kapely sa môžeme tešiť?

Z hudobných zoskupení na festivale vystúpia SATÉNOVÉ RUKY, ktoré sa označujú aj za najstaršie začínajúcu kapelu vzhľadom na „pokročilý“ vek ich členov, čo im však neuberá na kvalite, práve naopak. Našlapané gitarové riffy nám predvedie kapela európskeho formátu, THE ILLS. Do starých dobrých čias nás prenesie zoskupenie, ktoré už čo to v kunovskom areáli odohralo, PIIJEM&MATELKP&MALEVIL. Z domácej scény nemôžu chýbať vtipné TUSTÉ BALETKY či hravý FRIDGE ASIDE. Vystúpia tu tiež talentovaní MILOŠ BIHÁRY & ANET TE, či nestarnúca legenda, Rado Šalík. Program zakončia miestni DJ-i,  SILVESTER SUSKE A DUBPOET.

 

 

O Fest Fieste sa hovorí ako o multikultúrnom festivale. Okrem hudobného zážitku sa tak môžeme tešiť aj na divadelné vystúpenie. Viete nám aspoň trošku prezradiť, o čom bude?

Detský divadelný súbor z Vrábeľ, MoDRé TRaKy, nám predstaví svoju autorskú hru Ostrov, ktorá pojednáva o živote bez pravidiel, v ktorom vládne hra, zábava a sloboda. Zároveň je to tento ostrov akousi snahou uniknúť čo najďalej od súčasného sveta plného nepokojov a násilia. Čo tak trochu vystihuje aj náš festival. Aby však neostalo len pri divadle, na Fieste sa tiež môžete tešiť na turnaj v stolnom tenise, ako aj na retro výber spoločenských hier.

 

Nedá sa nevšimnúť tohtoročný pútavý vizuál. Prezraďte nám, kto robí pre festival grafiku?

Tu nadviažem na predošlý ostrov. Hlavným motívom vizuálu je totiž hlava vytvorená z rôznych obrázkov, ktoré majú symbolizovať ostrov plný života a zábavy. Vizuálnu podobu festivalu sme aj tento rok zverili do rúk skúseného grafika, Karola Krištofoviča.

 

 

Posledná otázka: čím si myslíte, že je Fest Fiesta unikátna?

Bude to znieť ako klišé, keď poviem, že je to hlavne super ľudmi, ktorí tento festival navštevujú? Nevadí, aj tak si za tým stojím.

 

Ďakujeme vám za rozhovor, držíme palce a vidíme sa v Kunove 😉

Ak sme vás dostatočne navnadili, tak si môžete svoj lístok na Fest Fiestu kúpiť už dnes, a to na predpredaj.sk.

 


.

Lapková patrola