Trnavský župan Jozef Viskupič v utorok (15.1.) prijal dvojicu úspešných študentov z nášho kraja, ktorí reprezentovali Slovensko na 12. medzinárodnej olympiáde z astronómie a astrofyziky. V závere minulého roka sa konala v čínskom Pekingu.

Dejan Prokop z Galanty a Seničanka Janka Švrčková

 

Seničanka Janka Švrčková a Dejan Prokop z Galanty patrili v konkurencii viac ako dvesto účastníkov z 39 krajín medzi najlepších. Švrčková zvládla svoje zadania na
91 percent a získala zlatú medailu. „Teší ma to, ale zároveň aj motivuje. Uvedomujem si, že ešte stále viem málo a chcem sa veľa učiť,“ povedala Švrčková, ktorá prvým rokom študuje na Matematicko-fyzikálnej fakulte na Karlovej univerzite v Prahe.

 

Rovnako ako Dejan Prokop, ktorý v Pekingu získal bronzovú medailu. „S Jankou sme sa poznali už predtým, stretávame sa na zrazoch mladých astronómov. Nechcel som veriť, keď pri vyhlasovaní výsledkov prečítali moje meno. O to viac ma to potešilo,“ povedal nováčik na medzinárodnej olympiáde. Obaja úspešní študenti vyjadrili presvedčenie, že by sa chceli po skončení univerzity vrátiť na Slovensko.

 

Jozef Viskupič ocenil ich reprezentáciu kraja v zahraničí. „Príklady priťahujú a verím, že aj táto dvojica motivuje ďalších mladých ľudí študovať prírodné vedy. Dúfam, že sa im bude dariť v škole a v našej krajine budú také podmienky, aby sa dokázali na Slovensku uplatniť.“


.

INAT Rezanie laserom