Malačianka Veronika Longauer sa úspešne zapísala do sveta naturálnej kulturistiky. Popri pracovných a rodinných povinnostiach získala 1. miesto na majstrovstvách Slovenska či 3. miesto na majstrovstvách sveta. To ani zďaleka nie je všetko, čo za obdobie, ktoré sa venuje kulturistike, dosiahla.

„Fitnesu sa venujem už od svojich 16 rokov,“ povedala V. Longauer k svojim prvým stretnutiam s činkami a fitnes. Cvičenie patrilo vždy k jej záľubám, ale pre súťaženie sa rozhodla až pod vedením svojej vtedajšej trénerky. „Keď išlo moje tretie dieťa do škôlky, začala som sa viacej venovať sebe a našla som si trénerku. Až neskôr som sa dozvedela, že súťažila v Slovenskej asociácii naturálnej kulturistiky. Vnukla mi myšlienku, že by som to mohla skúsiť aj ja,“ dodala.

Každá účasť znamená úspech
V. Longauer je v rámci Slovenskej asociácie naturálnej kulturistiky (SANK) aktívna od roku 2017. Prvou súťažou, na ktorej sa zúčastnila, bola Media4rent Natural Cup v Bratislave, kde sa hneď umiestnila v kategórii Šport model nad 165 cm na 2. mieste a v kategórii Šport model nad 35 rokov na 3. mieste. Ešte v tej istej sezóne sa stala majsterkou Slovenska v naturálnej kulturistike a fitnes. Nasledovalo 1. miesto na majstrovstvách Nemecka, 3. miesto na majstrovstvách sveta a nominácia na Natural Olympia v Las Vegas, odkiaľ sa vlani v novembri vrátila so štyrmi zlatými medailami! „Tam som bola v troch kategóriách, v každej som získala zlatú medailu. Štvrtá bola za prvenstvo v kategórii Overall winner,“ vysvetlila Veronika. Na súťaži Natural Olympia zároveň získala prokartu, vďaka ktorej sa môže posunúť ďalej na profesionálnu úroveň. „Profi liga zahŕňa svetové súťaže a teda i častejšie cestovanie, preto stále zvažujem, či sa vydať týmto smerom,“ ozrejmila svoje plány do budúcna i keď priznala, že účasť na septembrovom Svetovom pohári v Sydney je veľmi lákavá.

Pohyb je životným štýlom
Naturálna kulturistika učarovala Veronike najmä pre svoju prirodzenosť. Už názov napovedá, že ide o prírodný prístup, založený na pravidelnom tréningu a správnej životospráve. Cvičenie je nevyhnutnou súčasťou aj Veronikinho programu. „Za bežných okolností cvičím štyri až päťkrát do týždňa. Keď som v príprave, tak 6-7 x do týždňa. Ráno mám trištvrte hodinku kardio plus 15 minút strečing, popoludní buď trailové bicyklovanie alebo iný druh športu a večer ešte silový, približne dvojhodinový tréning,“ opísala svoj režim Veronika a zároveň dodala, že ju cvičenie baví, takže ho vôbec neberie zaťažujúco. Zvykla si aj na obmedzenia v strave. Jediným problémom je len počet jedál pred súťažou, ktorý sa šplhá až na šesťkrát denne, čo už je náročnejšie na čas i prípravu.

Nebojte sa činiek
Veronika získala za obdobie, ktoré sa venuje kulturistike, mnoho ocenení, poznatkov a skúseností. Má aj pomerne čerstvý certifikát kondičného trénera, ktorý zatiaľ uplatňuje len v kruhu rodiny a známych. Ženám však radí: „Nebojte sa činiek a závaží. Väčšinou sa stretávam s tým, že ženy nechcú cvičiť s činkami zo strachu pred veľkými svalmi. Vôbec sa však nemusia báť, pretože ženy nemajú v prirodzenosti dosiahnuť veľké svalové prírastky. Navyše, samotné kardio cvičenie vám postavu nevyformuje.“

N. Bednáriková, foto: archív V. Longauer


.
Toto je čítané

Lietať sa dá aj na kolobežke

David Baňár bude mať cez letné prázdniny 13 rokov, je žiakom ZŠ…

20 rokov