Počas uplynulého víkendu sa odohralo kompletné 1. kolo Sportika Cup-u. Nová súťaž riadená ObFZ Senica akoby priniesla niečo zaujímavého do regionálneho futbalu, o čom svedčia vysoké návštevy na zápasoch, keď v Kútoch i v Čároch bolo po 300 divákoch. Mužstvá z vyšších súťaží hrali na ihriskách súperov (B. Mikuláš – Š. Humence sa po dohode hralo kvôli hodom opačne) a väčšinou potvrdili úlohu favoriti. Iba Kúty, Smolinské a Trnovec sa „nedržali“ nepísaného scenára.

Zo zápasu Kunov - Jablonica 1:2. V súboji domáci Tomáš Vričan (s loptou) a Mário Galba
Zo zápasu Kunov – Jablonica 1:2. V súboji domáci Tomáš Vričan (s loptou) a Mário Galba

Sportika Cup 1. kolo

Kunov – Jablonica 1:2 (1:1), 28. (11), 41. M. Macek – 14. B. Kolenyak, 62. P. Mihalcsak, r. Matúš, Patka, Jablonický.

Zaslúžený postup Jablonice, ktorá bola lepšia po celý zápas, najmä v prvom polčase. Prvú šancu po prihrávke Masaryka spálil Galba, no center Páteka už poslal hlavou do siete Beno Kolenyak – 0:1. Domáci stopéri rýchlostne nestačili na Galbu, no po jeho sóle Fábik napravil zaváhanie pri prvom góle. Tutovku po rohu spálil Mihalcsak, možno bol pri nej aj faulovaný. Ďalšie dve možnosti nevyužil Galba. Domáci hrozili zo štandartiek Mackom, nebezpečné boli jeho dva trestné kopy, no až po rohu Ondroviča sa presadil presnou hlavičkou – 1:1. Šancu Vaňkovi v poslednom zlomku sekundy zmaril Malík. Po prestávke úroveň hry upadla, hráčom obidvoch mužstiev rýchle ubúdali sily. Hostia sa opäť ujali vedenia v 62. min. po rohu Malíka, kedy hlavičkou rozhodol Paťo Mihalcsak – 1:2. V samom závere mohol vyrovnať Belohlávek, no trestný kop poslal do múra a tak sa diváci pokutových kopov nedočkali.

Čáry – Slovan Šaštín 3:6 (1:3), 45. D. Kollár, 48. F. Božek, 86. F. Biháry – 29. J. Mach, 37. M. Zajíček, 39., 77. A. Šedivý, 47. K. Barkóci, 90. P. Dostál, r. Ma. Šefčík, Škrinár, Čech.

Domáci futbalisti v posledných desiatich majstrovských zápasoch neprehrali a možno sa cítili favoritmi v tomto pohárovom derby zápase so susedným Šaštínom. Mali aj častejšie loptu ma svojich kopačkách, no hostia ich vyškolili z efektivity. Po polhodine hry v priebehu desiatich minút využili všetky chyby domácej obrany a bolo 0:3. Hoci gól Denisa Kollára by mohol ísť do športového spravodajstva Frajer na záver, platil iba „za jeden“ na polčasových 1:3. Hneď po prestávke sa dvakrát menilo skóre. Na 1:4 zvýšil Kevin Barkóci a po rozohraní znížil Fraňo Božek na 2:4. V 67. min. Aďo Šefčík nevyužil príležitosť na kontaktný gól po ľahkovážnom pokuse z pokutového kopu, ktorý mu brankár Vach chytil. V gólovej prestrelke pokračovali hráči až do samého záveru, do 2. kola postúpil Šaštín s divokým skóre 3:6.

Hradište – Rohov 1:1 (0:0), p. k. 3:4, 67. J. Kršteník – 48. M. Kadlíček, r. Kendi, Polakovič, Petrovič.

V prvom polčase to bol vyrovnaný futbal s minimom šanci na obidvoch stranách, brankári si svoje čisté konto postrážili. Domáci síce dali dva góly, no vždy z ofsajdovej pozície. Hneď na začiatku druhého polčasu sa hostia ujali vedenia, keď po rohu I. Ravasa dal Kadlíček hlavou na 0:1. Domáci využili početnú prevahu pri ošetrovaní zraneného hráča hostí a Jozef Kršteník zrovnal na 1:1. Penalty lepšie zvládli hostia, ich radosť z postupu však zatienili zranenia dvoch hráčov, ktoré si zrejme vyžiadajú dlhodobejšiu absenciu.

Dojč – Pop. Močidľany 0:9 (0:1), 10., 80., 85. T. Kopálek, 56. P. Urbánek, 58. V. Kudláč, 62., 82. D. Krchňavý, 63. A. Jakubek, 73. O. Masaryk (11), r. Vlk, Černek, Tubl.

Domáci stačili držať krok s favoritom takmer hodinu. Dovtedy viedli hostia najtesnejšie 0:1 po góle Tomáša Kopálka s 10. minúty. V záverečnej polhodine však hostia dali až 8 gólov. Prvé štyri v priebehu 7 minút, posledné štyri v priebehu 12 minút. O postupujúcom nebolo od začiatku najmenších pochýb.

Smrdáky – Oreské 1:4  (1:2), 44. R. Škojec – 14. 88. L. Pavlačka, 23., 81. D. Miča, r. Prelec, Regásek, Blaha.

V dovolenkovom období hostia nastúpili s kvartetom skúsených hráčov (A. Baláž, Mikuš, Starych a Pavlačka) doplnených mladými chlapcami. Po získaní dvojgólového vedenia domáci zvýšili bojovnosť a podarilo sa im v závere prvého polčasu zvýšiť na 1:2 gólom Rasťa Škojca. Po prestávke hostia udržiavali svoje najtesnejšie vedenie a ich obaja strelci z prvého polčasu sa presadili aj v závere zápasu. Hra favorita nebola taká, na akú sú v Oreskom zvyknutí, spokojnosť môže byť len s výsledkom a postupom do 2. kola.

Prietrž Sobotište 2:5 (0:4), 67. J. Mindek, 80. O. Ilčík – 6. K. Hála, 11. E. Závodský, 31. Ľ. Hanzlíček, 31. vlastný (J. Mindek), 53. R. Kubina, r. Hušek, Dzindzík, Daniš.

Mužstvo hosti potvrdilo v Prietrži svoje kvality. Najmä v prvom polčase boli kombinačnejší a vytvárali si množstvo šancí, z ktorých aj štyri využili, pri ďalších sa vyznamenal domáci brankár Mucha. Niekoľko sľubných šancí mali aj domáci, no v zakončení neboli úspešní. Do druhého polčasu hostia prestriedali a po góle Kubinu na 0:5 riadne ubrali z tempa, čo domáci využili a dvomi gólmi skorigovali výsledok na prijateľných 2:5. Hostia si postup zaslúžili.

KútyBor. Sv. Jur 2:1 (2:0), 35. D. Smolinský, 39. M. Puškáč – 82. D. Strapko, r. Srnec, M. Dutka, Tokoš.

Pred peknou návštevou vyše 300 divákov sa hral obojstranne zaujímavý futbal. Domácim sa povracali viacerí hráči z hosťovačiek a na ich hru sa dalo pozerať. V prvom polčase v priebehu štyroch minút získali zásluhou Dominika Smolinského a Milana Puškáča dvojgólové vedenie, ktoré bolo nakoniec rozhodujúce. Aj Jurania mali výborné príležitosti, nepremenili ich iba vďaka skvelým zákrokom domáceho brankára Emila Vávru. V prvom polčase im chytil dve „tutovky“ a po prestávke jednu. Kontaktný gól Davida Strapka prišiel až v závere a domáci si svoje vedenie i postup už ustrážili.

Bukovec – Hlboké 0:2 (0:1), 37. D. Štora, 59. M. Pavlík, r. Šturdík, Polakovič.

V prvom polčase favorizovaní hostia mali niekoľko sľubných šancí, no premenili iba jednu, keď po štandardke otvoril skóre Dominik Štora – 0:1. Aj po prestávke mala hra rovnaký priebeh, hostia dobíjali bránu súpera a po hodine hry zvýšili na 0:2 gólom Mira Pavlíka. Na ihrisko sa dostali aj ďalší hráči z lavičky, no skóre sa už, napriek príležitostiam, nezmenilo.

Trnovec – Štefanov 3:3 (1:0), p. k. 5:4, 32. R. Uher, 88. M. Čech, 90. P. Mizera – 52. J. Chudý, 65., 67. M. Valla, r. Čech, Jablonický.

Nováčik 6. ligy bol favoritom tohto súboja, no po polčase prekvapujúco vyhrávali domáci gólom Radka Uhera. Po zmene strán hostia začali potvrdzovať úlohu favorita a postupne sa dostali do dvojgólového vedenia, keď najskôr vyrovnal Kubo Chudý a Marián Valla dvomi gólmi zvýšil až na 1:3. Hostia sa už videli v 2. kole, no nezvládli záver zápasu, keď v posledných dvoch minútach zrovnali Maťo Čech a Paťo Mizera na 3:3. Penaltový rozstrel lepšie zvládli domáci a prekvapujúco postúpili.

Koválov – Radošovce 1:3 (0:1), 89. J. Belan (11) – 25., 58. R. Drgon, 47. T. Kubina, r. Prelec, Daniš.

Radošovce potvrdili dobrú formu zo záveru uplynulého majstrovského ročníka, keď v zápasoch vonku nenašli na jar premožiteľa a nedávno vyhrali aj silne obsadený Chvojnický pohár v Dubovciach. Najlepší kanonier MO Rado Drgon „úradoval“ dvomi gólmi aj v Koválove, jeden presný zásah pridal Tomáš Kubina. Domáci korigovali v samom závere zápasu, keď striedajúci Belan z penalty prekonal Bulku na konečných 1:3.

Rovensko – Dubovce 0:2 (0:0), 66. M. Gregúrek (11), 82. vlastný (P. Vizváry), r. Hušek, Bednár.

V prvom polčase sa hral vyrovnaný zápas, lepšie šance mali prekvapujúco domáci, no Guoth ani Junas ich nepremenil. Hostia sa rozbiehali pomalšie, no po prestávke sa už hralo iba na polovici domácich. Z množstva šancí sa hostia ujali vedenia v 66. min., keď po faule Čermáka premenil penaltu Mišo Gregúrek – 0:1. Ten bol aj pri druhom góle hostí, lopte ešte pomohol do siete Paťo Vizváry. Domáci sa pred bránu súpera dostali iba sporadicky, nebezpečnejšie vyzerali len pokusy Jamrišku a F. Vizváryho.

Smolinské – Kopčany 3:2 (2:1), 21. (11), 79. R. Daniel, 37. R. Okasa – 42. M. Hlúpik, 50. J. Zubalík, r. Vlk, Škrinár.

Domáci získali nádejne dvojgólové vedenie, keď penaltu premenil René Daniel a Radko Okasa pridal aj druhý gól. Domáci sa už videli v kabínach s nádejným vedení 2:0, no gólom do šatne znížil Milan Hlúpik. Keď chvíľu po prestávke vyrovnal Kubo Zubalík na 2:2. Začínalo sa prakticky od znovu. Šťastie sa v závere usmialo na domácich, keď v 79. min. rozhodol René Daniel svojim druhým gólom o postupe Smolinského – 3:2.

Bor. Mikuláš – Š. Humence 5:0 (2:0), Ľ. Macek (11), 43. M. Morávek, 58., 85. P. Júva, 77. T. Lipár, r. Tubl, Blaha.

Oproti pôvodnému vyžrebovaniu sa pohárový zápas hral na Búroch, nakoľko tam boli hody. Zrodilo sa v ňom vysoké víťazstvo domácich. Skóre otvoril z penalty Ľubo Macek a ešte do prestávky pridal Mišo Morávek druhý gól. Hostia nestačili na rozbehnutého súpera ani po prestávke. Po dvoch góloch Júvu a jedného Lipára postúpili do 2. kola domáci po vysokom víťazstve 5:0.

Letničie – Sp. Stráže 1:10 (0:5), 86. M. Knap – 11. B. Daniel, 17., 80., 85. R. Slovák, 23., 34., 59. T. Polák, 42., 54. D. Fukna, 65. M. Búran, r. Ma. Šefčík, Dzindzík.

Jednoznačná záležitosť Spartaka na ihrisku nováčika II. triedy. Hostia si desať gólov rozdelili spravodlivo na obidva polčasy, hetrikmi sa predviedli posila Robo Slovák i najlepší kanonier Stražanov v uplynulej sezóne Tom Capák Polák.