Sútok riek Dyje a Morava na českej strane bude možno Chránenou krajinnou oblasťou. Sútok riek na slovenskej strane pri Sekuliach je chránenou krajinou oblasťou už dávno. Obce na Morave sa boja obmedzení a problémov, ktoré im vyhlásenie za Chránenú krajinnú oblasť môžu priniesť.

Česká inšpekcia životného prostredia vydala príkaz pre štátne Lesy Českej republiky, aby v lužných lesoch na sútoku Dyje s Moravou prestali používať techniku, ktorá nie je dostatočne ohľaduplná k životnému prostrediu.

„Občania k chystanej krajinnej oblasti majú niekoľko pripomienok. Najčastejšie sa zaujímajú o to, ako to bude s postrekom komárov, či budú môcť do oblasti jazdiť chytať ryby, či budú môcť v lese ťažiť drevo na kúrenie,” povedal pre Břeclavský deník starosta Lanžhota František Hrnčíř.

Ministerstvo životného prostredia ČR chce na juhu Moravy zjednotiť európsky významné prírodné lokality Niva Dyje a Soutok Podluží. Chránená oblasť má mať približne 13 tisíc hektárov. Táto oblasť predstavuje najväčší komplex zachovaných lužných lesov v strednej Európe.

Záhoria sa vyhlásenie danej krajinnej oblasti nedotkne. Niva rieky Morava na slovenskej strane je už Chránená krajinná oblasť Záhorie. Ide o prvú nížinnú chránená krajinná oblasť na Slovensku. Nachádza sa v neoficiálnom administratívnom obvode Záhorie na západnom Slovensku. Rozloha chránenej oblasti je 275,22 km² a je rozdelená na dve časti, západnú a severovýchodnú. Západná časť sa začína pri obci Kúty na severe, pozdĺž hranice s Rakúskom pri rieke Morava a končí sa pri meste Stupava na juhu. Severovýchodná časť je ohraničená vojenským obvodom Záhorie na východe a na juhu.

Zdroj: Wikipedia.org, Denik.cz,

Pridaj komentár

.

Lapková patrola