Vo štvrtok sa uskutočnil v Senici štvrtýkrát Deň sociálnych pracovníkov. Podujatie pripravil Mestský úrad Senica v spolupráci s neziskovou organizáciou Pro Region. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viera Barošková.
Na podujatí sa zúčastnili sociálni pracovníci a zástupcovia zariadení sociálnych služieb z okresov Senica a Skalica, odborní zamestnanci mestských a obecných úradov, úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a organizácií tretieho sektora. „Dôležitosť sociálnej práce neustále narastá. Kým v roku 2003 mala Senica 2251 obyvateľov vo veku nad 62 rokov, v októbri roku 2019 ich bolo už 4326. Do sociálnej sféry však nepatria len seniori, ale sú tam aj ďalšie skupiny ľudí, ktorí sú odkázaní na rôzne sociálne služby. Vytváranie podmienok na podporu v poskytovaní sociálnych služieb, ich skvalitňovanie či riešenie miestnych sociálnych problémov považujem za kľúčové,“ uviedol primátor mesta Senica Martin Džačovský.
V meste Senica sú štyri zariadenia pre seniorov. Dve zariadenia sú súkromné, zriaďovateľom domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov je Trnavský samosprávny kraj a v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Senica je zariadenie sociálnych služieb.
Riaditeľka neziskovej organizácie Pro Region a denného stacionára pre mentálne postihnutých klientov Svetluška v miestnej časti Kunov Marta Štítna predstavila projekt Proces deinštitucionalizácie a kvality sociálnych služieb v Senici, ktorý sa realizuje od marca 2019 do konca októbra 2020.
„Hlavnou aktivitou projektu je zvyšovanie kvality a dostupnosti sociálnych služieb v meste Senica a následne v Trnavskom samosprávnom kraji prostredníctvom deinštitucionalizácie. Prvou etapou hlavnej aktivity je monitorovanie cieľov verejných politík mesta Senica v sociálnej oblasti so zreteľom na aktualizáciu komunitných služieb v rámci komunitného plánu mesta Senica najmä z pohľadu dlhodobých cieľov,“ uviedla Štítna.