Mesto Senica si v tomto roku pripomenulo 100. výročie začiatku výroby umelého hodvábu v Senici. Pri tejto príležitosti bola v dome kultúry vo štvrtok (24. 10.) pokrstená kniha autorov Jána Petra a Jána Hromka s názvom Lesk a mat hodvábu v Senici.

Obal knihy Lesk a mat hodvábu v Senici, foto: Senica.sk

Autori publikácie s 369 stranami, na ktorých je 750 fotografií, si dali za cieľ v ôsmich časových intervaloch zaznamenať všetky podstatné fakty o fabrike. “V časoch najväčšieho rozmachu pracovalo v podniku takmer 3500 zamestnancov. Predovšetkým tomuto podniku môže Senica ďakovať, že sa z provinčného mesta s približne 5000 obyvateľmi stalo mesto s viac ako 20.000 obyvateľmi,” uviedol Hromek.

Históriu výroby viskózových vlákien na Slovensku začali písať 15. septembra 1920 v Senici. “Všetko sa začalo, keď v záujme vytvoriť nové pracovné miesta potrebovali využiť priestor starých liehovarov. Ponúknutú šancu využila Žilinská celulózka a vytvorila účastinnú spoločnosť Továreň na umelé vlákna, ktorá fungovala až do roku 2005, keď výrobu definitívne zrušili,” doplnil Peter.

Ako dodal, podnik mal zamestnaných až desať náborových pracovníkov, ktorí po celom Slovensku zháňali zamestnancov. “Slovenský hodváb bola výrazná značka, známa ďaleko za hranicami krajiny. Aby pritiahli nové pracovné sily, každá dvojica, ktorá sa rozhodla ísť pracovať do Senice z hociktorého kúta Slovenska, dostala v meste byt. Okrem bytov v Senici vďaka podniku pribudli aj ďalšie stavby ako škôlky, plaváreň, športová hala, amfiteáter, letisko, ale aj priehrada v Kunove,” uviedol Peter.


.

INAT Rezanie laserom