Motivovať deti k čítaniu, budovať pozitívny vzťah ku knihám či podporovať fantáziu má za cieľ celoslovenská čitateľská súťaž „Vráťme knihy do škôl“.

Už po deviaty raz ju organizuje občianske združenie Učenie s úsmevom v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom, internetovým kníhkupectvom abcknihy.sk, vydavateľstvom Ikar a vydavateľskou značkou YOLi. Do obľúbenej súťaže sa môžu opäť zapájať materské školy, základné školy a stredné  školy od 16. 12. 2019 do 15. 3. 2020.

„V ostatnom ročníku bolo prečítaných takmer 9000 príspevkov a vyše 4000 rôznych kníh. Ak to bude tento rok o niečo viac, bude to len dobre. Nakoľko sa podľa výsledkov v čitateľskej gramotnosti umiestnila Slovenská republika na 41. mieste, je podpora čítania u detí, žiakov, študentov veľmi dôležitá, priam nevyhnutná. Knihy sú výborným náučným a zábavným spoločníkom, zlepšujú pravopis, obohacujú slovnú zásobu a podporujú fantáziu. Tak to skúste spolu s nami,“ vyzýva bratislavský župan Juraj Droba.

Podmienkou súťaže je prečítať si ľubovoľne vybranú knihu a poslať z nej krátky text. V texte objasniť dôvody, pre ktoré si vybrali konkrétnu knihu a popísať čo im dielo prinieslo. Škôlkari nakreslia obrázok na základe učiteľom alebo inou osobou prečítaného textu. Žiaci I. stupňa základných škôl môžu poslať buď text, obrázok alebo oboje.

V hre je množstvo zaujímavých cien, ako čítačky e-kníh, tablety, knižné balíčky, či encyklopédie. Čím viac príspevkov pošlete, tým je šanca na výhru vyššia.

Víťazi budú vyžrebovaní z príspevkov od čítajúcich detí a mládeže a to v jednotlivých kategóriách. Ocenená bude aj najaktívnejšia škola ako aj Knižní anjeli, ktorí vedú mládež k literatúre. Na túto cenu navrhujú študenti knihovníka, učiteľa slovenského jazyka či vychovávateľa, ktorý u žiakov podporuje záujem o čítanie.

Viac informácii o projekte, ktorý odštartoval 16. 12. 2019 a potrvá do  15. 3. 2020, nájdete na: vwww.vratmeknihydoskol.sk

 


.

Trnavské rádio Tak akorát 2024