Základná škola na Záhoráckej v Malackách je najväčšou budovou, ktorú vlastní mesto. Dlhodobé modernizačné dlhy sa však ozvali, a preto v posledných troch rokoch tam smerujú obrovské investície. V týchto dňoch sa dokončuje rekonštrukcia vstupného vestibulu základnej školy, finišuje sa s výstavbou novej triedy materskej školy a novú tvár už má aj školské átrium.

Zrekonštruované átrium základnej školy. Foto: B. Škopek
Zrekonštruované átrium základnej školy. Foto: B. Škopek

Pred dvoma rokmi dostala škola kompletne novú fasádu a zateplenie, zámkovú dlažbu pred hlavným vchodom a bezbariérový vstup, nové osvetlenie v oboch telocvičniach a nové podlahy v triedach či odborných učebniach. Vlani sa opravilo všetkých 15 blokov toaliet a atletická dráha. Tentoraz zmeny podstupuje vstupný vestibul – tmavý ponurý priestor sa mení na vzdušný a presvetlený.

V budove základnej školy má svoje priestory aj materská škola. K  existujúcej jednej triede čoskoro pribudne ďalšia, ktorá vzniká na mieste starých tmavých šatní. Momentálne sa dokončujú stavebné práce, po nich bude nasledovať upratovanie, kolaudácia a vybavenie nábytkom.

Priestor átria žiari novými chodníkmi a sviežou zeleňou v podobe trávnikových kobercov a mladých stromčekov. Onedlho tam pribudne aj ihrisko pre škôlkarov. Zmeny privítali aj žiaci a rodičia. Tu sú niektoré z ich reakcií:

„Ráno sme sa nevedeli vynadívať.“

„Keď som tam chodila do školy, bola to vtedy jedna betónová veľká platňa.“

„Z betónového čuda sa stal krásny zelený parčík.“

„Prišli sme po karanténe do školy a pozeral som ako puk.“

„Konečne je tam zeleň, nie ako za mojich čias betónová džungľa.“

Investície na Záhoráckej budú pokračovať aj v lete, keď sa budú modernizovať odborné učebne základnej školy.

Ľubica Pilzová

 


.

BM: Ustekana sobota