Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v okrese Malacky zefektívňuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Od januára 2021 už nebudú akútne zdravotné prípady v čase od 22h do 6h smerovať do Malaciek, ale priamo na špecializované pracoviská do Bratislavy.

Ilustračné foto 123rf.com

Nový systém ušetrí pacientom drahocenný čas. Župa zároveň podporí vznik modernej sanitkovej služby a skvalitnenie špecializovanej zdravotnej starostlivosti. Ambulantná pohotovostná služba Nemocnice Malacky večer do 22h ostáva fungovať „po starom“.

„Už niekoľko mesiacov hľadáme spôsob, ako zabezpečiť fungovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti v regióne. Dnes sme sa so starostami zo Záhoria dohodli na riešení, ktoré v konečnom dôsledku pomôže najmä pacientom v život ohrozujúcich situáciách,“ ozrejmil po rokovaní so starostami Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Doteraz urgentné prípady zo Záhoria smerovali do Nemocnice Malacky, ktorá však nie je natoľko komplexná, aby dokázala vyriešiť všetky akútne problémy. Podstatné množstvo pacientov napokon aj tak „končilo“ v hlavnom meste. Pacienti pritom strácali drahocenné minúty. Bratislavský kraj sa preto rozhodol prestať dotovať urgentný príjem v súkromnej nemocnici v Malackách. Všetky súrne prípady v noci medzi 22h a 6h budú presmerované priamo do Bratislavy. Namiesto toho župa podporí zriadenie novej sanitkovej služby s moderným vybavením. Kraj tiež vyčlení financie na zlepšenie kvality služieb lekárov-špecialistov v regióne.

Ako bude urgentná zdravotná starostlivosť fungovať od januára 2021, vysvetľuje riaditeľ odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay: „Z pohľadu pacienta bude zdravotná starostlivosť o pacienta naďalej zabezpečená. Ak ide o život, treba bezodkladne volať bezplatné číslo 155. To sú také prípady, kedy dochádza k náhlemu ohrozeniu života, zdravia, vážnemu úrazu alebo došlo k nehode s väčšími následkami. Existuje tzv. kvintet prvej hodiny, teda stavy, keď treba volať záchranku, nevajatať, nezdržiavať sa a ponáhľať sa do nemocnice, aby do hodiny bola pacientovi poskytnutá starostlivosť. Ide o zastavenie krvného obehu, zastavenie dýchania, srdcový infarkt, mozgovú príhodu a polytraumu.“

Takéto život ohrozujúce stavy by mali byť podľa Szalaya transportované do takého zdravotníckeho zariadenia, ktoré sa k tým diagnózam vie komplexne postaviť. Šéf odboru zdravotníctva BSK upozorňuje, že záchranná zdravotná služba nemá voziť pacientov do najbližšej nemocnice, ale do najbližšej nemocnice spôsobilej poskytnúť potrebnú starostlivosť. „Preto mozgové príhody ani dnes nesmerujú do Nemocnice v Malackách, ktoré nemá neurologické oddelenie, intervenčnú rádiológiu ani neurochirurgiu. Podobne je to v prípade srdcového infarktu alebo mozgovej porážky. Už dnes má záchranná zdravotná služba nástroj, ako smerovať pacienta na príslušné pracovisko. Aj v súčasnosti by sa takéto prípady mali voziť niekam inam, nie do Malaciek, lebo to vedie k úplne zbytočnej strate času,“ doplnil Tomáš Szalay.

Na bezplatnú tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby 155 je možné volať z telefónu akejkoľvek verejnej siete v SR, vrátane mobilných telefónov. Číslo linky 155 je vždy bez akejkoľvek predvoľby. Bez ohľadu na to či voláte z mobilného telefónu, alebo z pevnej linky vždy zdôraznite, kde sa presne nachádzate, vrátane spresnenia miesta, z ktorého voláte.

Ambulantná pohotovostná služba Nemocnice Malacky ostáva fungovať tak ako doteraz. Služba zabezpečuje dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti, čiže všeobecného lekára – mimo ordinačných hodín večer, cez víkend a počas sviatkov. Funguje od 16:00 do 22:00 v pracovné dni, od 7:00 do 22:00 cez víkend a sviatky. K dispozícii sú lekár, sestra a základné vyšetrovacie metódy.

 


.
Toto je čítané

Hádzaná: Záhorákom posledný domáci zápas nevyšiel, podľahli ŠKP

V poslednom domácom zápase nestačili hráči HC Záhoráci Stupava/Malacky na svojho súpera z Bratislavy…

20 rokov