Príjemné neskoré popoludnie plné tvorivej nálady si vychutnali nielen nádejní umelci z neziskovej organizácie Vstúpte a výtvarníci na čele s Rozáliou Habovou, ale aj desiatky návštevníkov.

Na nádvorí Pálffyovského kaštieľa v Malackách sa v stredu 9. septembra konala vernisáž špeciálnej benefičnej výstavy LÁSKOUTVORENIE spojenej s dražbou vystavených diel. Hlavnou autorkou projektu je Martina Ambrušová, riaditeľka Vstúpte.

 

Osobité spojenie umeleckých duší

Myšlienka lásky a spolupráce sa šírila celým podujatím. Prezentované diela vznikli v júli tohto roka na nádvorí kaštieľa v Plaveckom Podhradí. Každý zo štrnástich originálnych obrazov vznikol spoločnou tvorbou Vstupákov a výtvarníkov. Podľa slov R. Habovej bola táto spolupráca veľmi príjemná a obohacujúca pre všetkých zúčastnených. Uchvátilo ju nadšenie a pracovitosť Vstupákov. Úspešnosť projektu potvrdzujú okrem pozitívnych reakcií všetkých účastníkov aj slová M. Ambrušovej: „Láskoutvorenie je o vzájomnom darovaní, vzájomnej pomoci a spolupráci. Ľudia so znevýhodnením darovali dobré hodnoty, zážitok a nové skúsenosti umelcom, a umelci im zase darovali kus zo seba – svoj talent, pomoc a podporu.

Okrem spomenutých štrnástich obrazov do dražby prispeli svojimi dielami aj R. Habová so svojimi žiakmi – výtvarníkmi. Všetci umelci si z vernisáže odniesli malý darček na pamiatku – tašku potlačenú obrazom, ktorý vytvorili.

 

Hudobné čísla roztancovali návštevníkov

Pri srdci zahriali aj hudobné vystúpenia. Mária Hušková zaspievala aj zahrala skladbu špeciálne zloženú pre túto príležitosť. Potom sa k nej svojím spevom pridali jej sestry Alica a Júlia. Toto sesterské trio pre veľký úspech pridalo pieseň naviac. Hudba rozprúdila takú zábavu, že niektorí diváci neodolali a zatancovali si. Obecenstvo odmenilo výkon dievčat srdečným potleskom.

 

Ako získať cenný originál

Vydražením produktov projektu môžete získať jedinečný obraz a zároveň prispieť na dobrú vec. Dražba umeleckých diel sa začala v deň vernisáže. Môžete sa do nej zapojiť prostredníctvom oficiálnej facebookovej stránky Vstúpte alebo telefonicky na čísle 0918 756 548. Vyvolávacia cena každého obrazu je 50 € a záujemca môže navýšiť jeho cenu minimálne o 10 €. Vyzbieraná suma bude použitá na skvalitnenie života ľudí s mentálnym postihnutím. Na Facebooku stačí len napísať ponúkanú sumu do komentára pod obraz, ktorý máte záujem vydražiť. Ak sa chcete zapojiť telefonicky, na vyššie uvedenom čísle sa možno informovať o aktuálnej cene konkrétneho diela a navrhnúť vyššiu cenu.

Dražené unikátne umelecké diela si môžete osobne prezrieť v knižnici v priestoroch Mestského centra kultúry v Malackách do 7. októbra, dokedy trvá aj samotná dražba (zapojiť sa môžete do 17.00 h).

Projekt realizovalo občianske združenie Majella s finančnou podporou mesta Malacky.

P. Arpášová


.
Toto je čítané

Odškodňovanie poľnohospodárov pre škody na plodinách nie je systémové

Klimatické zmeny spôsobené globálnym otepľovaním sa aj na Záhorí prejavujú čoraz častejšie.…

BM: Ustekana sobota