Prvý mesiac 21. roka 21. storočia je na konci. A hoci sme si ho určite predstavovali inak a vstupovali doň s väčšími nádejami, poďme si optimisticky povedať, že ak práve čítame “toto”, tak sme ho “prežili”. A my vám dnes ponúkame zopár ďalších rád, ako v zdraví prežiť aj tých zvyšných jedenásť.

1 Zdravo jesť

No čo už je len toto za radu… Niečo ťažšie by tam nebolo? Teoreticky umenie zdravo jesť ovládame všetci, v praxi ho užívame len zopár. Pre tých, ktorí zatiaľ ešte neskúsili, jednoduché odporúčanie: pridajte na zelenine, ovocí, strukovinách, orechoch a potravinách s vysokým obsahom vlákniny. Uberte soli, cukru a vlastne akýchkoľvek sladidiel, škodlivých tukov a spracovaných potravín. Jedlo má byť čerstvé. Na to netreba žiadne komplikované tabuľky.

2 Stop závislostiam

Vstupujeme do roka plného mentálnych výziev. A mnohí možno už dosť vyčerpaní z toho predchádzajúceho. Bez alkoholu, cigariet a iných návykových látok im budeme čeliť síce triezvi a pri zmysloch, čo môže byť mentálne náročné, zároveň sa však vyhneme depresii, znížime riziko rozvinutia rakovinového ochorenia alebo pozvoľnej cirhózy pečene. Ešte vždy je tu nádej, že sa dočkáme letných dovoleniek?!

3 Trénujme odpočinok

Pohyb a šport sú žiadané a určite sa im treba venovať. Treba však po nich vedieť aj odpočívať. Telo potrebuje čas na regeneráciu. Dospelý jedinec, ktorý nemá ambíciu stáť na stupni víťazov v hocijakej športovej disciplíne na prvej postpandemickej olympiáde by sa mohol uspokojiť cca so 150 minútami stredne ťažkej fyzickej záťaže týždenne. Dostať sa dnes do špitálu so stresovým zranením z pretrénovania by bol zbytočný hazard so zdravím.

4 Dajme sa otestovať

Znie to síce ako nadávka a urážka pre všetky niekoľkonásobne vytreté nosné prepážky, každopádne, nech už to vyzerá akokoľvek beznádejne, nestrácajme vieru v to, že okrem korony ešte vždy existujú iné “nemoce”, ktoré nechceme zanedbať. Dajte si predsavzatie, že hneď ako to bude možné, objednáte sa na mamografiu, kolonoskopiu, necháte si otestovať hustotu kostí, vyšetriť prostatu, vylúčiť HIV, HPV, hepatitídu aj všetky sexuálne prenosné choroby. Úplne vážne to všetko ešte existuje.

5 Nešírme chrípôčky a kašle

Ak doba kovidová mala niečo naučiť aj tých najťažšie chápavých z ľudského druhu, je to určite pravidlo elementárnej slušnosti pri prejavoch hoci aj nevinného ochorenia. Už aj človek praveký vedel, že ten so sviečkou pod nosom predstavuje pre ostatných nebezpečie a treba ho tresnúť po hlave kyjakom. Našťastie žijeme v civilizovanej spoločnosti, ktorej úplne postačí, keď budeme natoľko tolerantní voči ostatným a kašle či kýchnutia prekryjeme dlaňou, tkaninou alebo na to použijeme vlastné lakte. S teplotou ostaneme doma a osvojíme si, že pri státí v rade predstavujú 2 metre intímny priestor každého z nás, nie len bezpečnostné opatrenie.

6 Obklopme sa kvetmi

Odborníčka na environmentálnu psychológiu, Sally Augustin, tvrdí, že netreba mať doma džungľu, stačí však jedna až dve izbové listové rastliny a budeme sa cítiť doma lepšie. Rastliny vraj majú schopnosť uľaviť od stresu, nakopnúť mentálnu energiu a inšpirujú nás ku kreatívnemu mysleniu. Vhodné by mohli byť napríklad begónia kráľovská, hoja vosková, ľudovo zvaná voskova alebo dracéna.

7 Prehodnoťme vzťah so sociálnymi sieťami

Ak ste ešte nevideli film The Social Dilemma, dajte si ho na zoznam tých, ktoré ešte tento rok chcete vidieť. Svoj vzťah k sociálnym sieťami si však môžete upraviť aj bez neho. Podľa odborníkov na psychológiu sociálnch médií si vraj stačí položiť si jednoduchú otázku: Ako sa potom cítim? Alebo: Akými pocitmi ma napĺňajú? Ak sa po interakcii s obsahom na sociálnych sieťach cítite dobre, inšpirovaní alebo pobavení, je všetko v poriadku. Naopak, ak vo vás prebúdzajú frustráciu a negatívne myšlienky, dajte si od nich nachvíľu očistec. Nech sa ten kolotoč chvíľu točí bez nás.

8 Prievan v lekárničke

Nepochybne v nej nájdeme vzácne relikvie z roku dva. Pri troške šťastia by nás asi nezabili, ale liekom po expirácii klesá aj účinnosť. K dobrým mravom patrí, že lieky po expirácii patria do lekárne. Ak u seba také nájdete, skočte s nimi k nám do lekárne, zabezpečíme im odbornú likvidáciu. A rovno pribaľte hneď aj všetky vitamínové preparáty, ktoré užívate. Spolu sa na ne pozrieme a skúsime optimalizovať ich skladbu.

Vás lekárnik


.

Trnavské rádio Tak akorát 2024