Slovenskí experti z vývojového centra v Skalici majú za sebou zaujímavý projekt. Podieľali sa na vývoji jedného z najmenších a najľahších závesných plynových kondenzačných kotlov na trhu.

jeden z najkompaktnejších kotlov na trhu

Skupina Vaillant Group zostavila medzinárodný tím s cieľom vyvinúť nový typ kompaktného kondenzačného kotla. Riadený bol z francúzskeho Nantes a dôležitú úlohu v ňom zohrali aj vývojári zo skalického vývojového centra.Práve z našej dielne pochádza jedna z najdôležitejších častí tejto novinky pre domácnosti, inovatívny hydraulický modul,“ povedal Ing. Peter Havlík, šéf vývojového centra v spoločnosti Protherm Production.

Jeden z najmenších na trhu

Projekt vývoja hydraulického modulu pre nový typ kotla bol pridelený tímu zo skalického vývojového centra. Modul musel splniť prísne požiadavky, nielen rozmerové, ale aj na kompaktnosť, servisovateľnosť a ergonómiu montáže. Vývojové centrum v Protherm Production zamestnáva celkovo 66 vývojárov. Tím štyroch odborníkov odštartoval práce na projekte a postupne sa k nim pridávali ďalší kolegovia zodpovední za jednotlivé čiastkové vývojové projekty. Rôzne simulačné programy a 3D dizajnovanie im pomohli skrátiť fázu validácie v testovacom centre. V ňom skúšali a overovali každú funkciu na rôznych vývojových vzorkách až po sériový stav komponentov.

Vývoj finálneho komponentu, vrátane testovacích procesov, trval dva roky. Výsledkom bol špeciálny druh kompaktného hydraulického modulu. „Navrhli sme netradičné, inovatívne usporiadanie hydraulických vstupov a výstupov z tohto kotla. Po novom sme usporiadali aj niektoré hydraulické komponenty v module. Napríklad cirkulačné čerpadlo umiestnené v strede sme neštandardne otočili o 90°,“ hovorí Štefan Kubalec, vedúci oddelenia pre vývoj hydraulických modulov v Protherm Production.

Dva závody na Slovensku

Konečná podoba nového kotla Puma Condens vznikla vďaka spolupráci skalických vývojárov s ďalšími expertmi z vývojových centier koncernu Vaillant Group. Nové typy hydraulických modulov sa sériovo vyrábajú v závode Vaillant Industrial Slovakia v Trenčíne. Odtiaľ sú po otestovaní prevážané priamo na linky závodu Protherm Production, v ktorom prebieha kompletizácia vykurovacích zariadení.

V polovici roka 2019 bola preto v Skalici vybudovaná celkom nová výrobná linka, na ktorej v súčasnosti pracuje (v dvojzmennej prevádzke) viac ako 40 zamestnancov. Produkcia všetkých typov tohto kotla je pritom sústredená iba v tomto závode.

Export do celej Európy

Novinka zaznamenala úspech a dopyt po nej stále narastá. V roku 2020 v Skalici vyrobili vyše 113 000 týchto kotlov pre všetky krajiny Európy. Tohtoročný plán je viac ako 130 000 kusov. Vyvážajú sa najmä do Talianska, Turecka a Španielska.

Produkt bol v minulom roku úspešne uvedený na slovenský trh. Domácnosti si pochvaľujú, že sa zmestí aj do najmenších priestorov – do kuchynskej linky, do skrinky v kúpeľni, na chodbe či do šatníka. Oslovuje ich aj fakt, že v porovnaní so starými nekondenzačnými kotlami dokáže znížiť spotrebu plynu na vykurovanie domácnosti. V kombinácii s inteligentným regulátorom sa dá ovládať dokonca aj na diaľku, cez aplikáciu v smartfóne.


.
Toto je čítané

Senické zastupiteľstvo rokovalo o dotáciách aj úprave odpadov

Vo štvrtok (18.4.) sa konalo 10. zasadnutie Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Senici.…

BM: Ustekana sobota