Hraničný priechod Moravský Svätý Ján – Hohenau an der March bol zatvorený z dôvodu zvýšenej hladiny rieky Morava.

Slovenská správa ciest priechod otvorila vo štvrtok krátko poobede, rakúska strana sa otvorila o pár hodín neskôr.

foto Veronika Zaicová

Od 10. februára sú sprísnené podmienky vstupu do Rakúska. Naďalej je povinná online registrácia a 10-dňová karanténa. Po novom budú musieť osoby už pri vstupe do Rakúska predložiť negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu nie staršieho ako 72 hodín. Ak bol takýto test urobený mimo Rakúska, je potrebné k nemu priložiť aj lekárske osvedčenie, napríklad od laboratória, ktoré test vykonalo, v anglickom alebo nemeckom jazyku.

Ak daná osoba nebude mať pri vstupe negatívny test, bude do Rakúska vpustená, avšak test si musí na jeho území spraviť do 24 hodín. Po tomto teste je nutné nastúpiť do 10-dňovej karantény, ktorú možno ukončiť najskôr na 5. deň ďalším negatívnym testom.

Pendleri

Vzťahovať sa na nich bude po novom povinná online registrácia, a to najmenej raz za 7 dní alebo pri každej zmene údajov zadávaných pri registrácii, teda aj v prípade nového testu.

Ďalšou novou povinnosťou je, že aj pendleri pri vstupe do Rakúska musia predložiť negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu nie staršieho ako 7 dní. Ak bol takýto test urobený mimo Rakúska, je potrebné doložiť ho aj lekárskym osvedčením, napríklad od laboratória, ktoré test vykonalo, a to v anglickom alebo nemeckom jazyku.

Výnimky

Výnimkou z opatrení na vstup do Rakúska aj po 10. februári zostáva tranzit bez zbytočného zastavovania alebo na letisko Schwechat a späť, ako aj definitívne vycestovanie z Rakúska.

.

Lapková patrola