Po Veľkej noci spustí európska dopravná platforma Bolt v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom (TTSK) zdieľané kolobežky aj v Skalici. Záujemcovia si ich budú môcť požičať prostredníctvom aplikácie. Informoval o tom manažér pre elektrické kolobežky Bolt na Slovensku Martin Zajíc.

foto Bolt.eu

Kolobežky sa dajú požičať cez aplikáciu dostupnú na Google Play i App Store, ktorá sa používa i na objednanie odvozu. Stačí ju prepnúť na vyhľadávanie kolobežiek, a naskenovať QR kód umiestnený na stroji. Pred prvou jazdou sa zobrazia zásady bezpečného pohybu v meste a tiež pravidlá správneho parkovania kolobežiek. Niektoré z týchto informácií podajú kolobežky jazdcovi v hlasovej forme. V mene bezpečnosti je napríklad obmedzená rýchlosť jazdy v niektorých uliciach, čo sa jazdec dozvie počas jazdy priamo od kolobežky. Stroje nasadené v Trnave hovoria slovensky, česky a anglicky v závislosti od nastavenia aplikácie.

Platba za požičanie je po ukončení jazdy automaticky strhnutá užívateľovi z karty uloženej v aplikácii. Pri nástupe sa platí 0,50 eura, potom za každú 1 minútu 0,10 eura. Po jazde treba kolobežku vhodne zaparkovať. Ak je v okolí cyklostojan, treba pristaviť kolobežku k nemu. Ak v okolí nie je, možno ju nechať  na chodníku tak, aby nikomu neprekážala. Aplikácia v telefóne používateľa vyzve, aby zaparkovanú kolobežku odfotografoval. Ak zle zaparkuje, príde upozornenie. Opakované zlé parkovanie vedie k zablokovaniu užívateľského účtu.

“Myslíme si, že elektrické kolobežky do každého pokrokového mesta jednoducho patria. Naše kolobežky sú ekologické a vyrobené so zreteľom na dosiahnutie klimatickej neutrality,” doplnil Zajíc.

Bolt má viac ako 50 miliónov užívateľov vo viac ako 40 krajinách Európy a Afriky. Vďaka finančnej podpore TTSK sa po spustení služby v Trnave, Piešťanoch, Galante a Skalici uvažuje o rozšírení ekologického spôsobu mestskej mobility i do ďalších miest.


.

Je ok, ak nie si ok BSK