Tento týždeň na Záhorí sprístupnili verejnosti ďalšiu významnú atrakciu, ktorá ešte viac zatraktívni región. Novopostavená Rozhľadňa na Hrebienku v Holíči už slúži verejnosti.

Pri Veternom mlyne tak vznikla nová dominanta mesta. „Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie bola jedným z partnerov programu VISIO vďaka ktorému sa tento projekt realizoval. Tešíme sa z akéhokoľvek produktu, ktorý vznikne v regióne, obzvlášť ak ide o takúto dominantnú vec,“ uviedol výkonný riaditeľ OOCR Záhorie Martin Lidaj.

Rozhľadňa je z kamennej konštrukcie so železobetónovou výplňou, obložená lomovým kameňom. „Vrchná časť je z drevenej konštrukcie. Výška rozhľadne je približne 17 metrov. Vyhliadková plošina, ktorá ponúka výhľad na mesto, blízke okolie či panorámu Bielych Karpát, je vo výške 12 metrov. Bola snaha aby rozhľadňa bola vyššia, ale keďže máme neďaleko letisko, z tohto dôvodu bola stanovená maximálna výška,“ informoval primátor mesta Holíč Zdenko Čambal.

Začínajúca letná turistická sezóna tak bude mať v regióne o ďalšiu atrakciu viac. „Je niekoľko miest a obcí v Trnavskej župe, kde vzniká tento typ stavby, ktorá je v súčasnosti mimoriadne obľúbená. Rozhľadňa odhaľuje krásy mesta, ale aj pohľad na krajinu je nádherný. Dokonca je vidieť aj lávku Kopčany a pridružené cyklistické trasy,“ doplnil predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

V unikátnej kamenno-drevenej konštrukcii, budú umiestnené rôzne umelecké diela. Je v nej zabudovaná aj správa pre budúce generácie. „Do kamenných múrov sme zabudovali časovú schránku, do ktorej sme dali odkaz na najbližších 100 rokov. V nej sa nachádza popis tejto doby, pôvodnú skicu rozhľadne, ale je tam napr. uložené aj rúško. Pomyselne tak spojí súčasnosť a budúcnosť,“ spresnil architekt Stanislav Mikovčák.

Na vyhliadkovej veži sú nainštalované dva vysokokvalitné ďalekohľady, ktoré umožnia prichádzajúcim návštevníkom ešte krajšie výhľady do okolia. Súčasťou sú aj dva panoramatické informačné panely. „Aj keď je v Holíči nepochybne hlavnou oddychovou zónou cisársky zámok, toto pekné prostredie je druhou oddychovou zónou. Toto som si zobral pred niekoľkými rokmi ako cieľ a pomaly sa ho darí napĺňať,“ uviedol počas otvorenia rozhľadne primátor mesta Holíč. Ako doplnil, vedenie mesta verí, že bude slúžiť nielen obyvateľom Holíča, ale aj turistom a návštevníkom zo širokého okolia.


.

Je ok, ak nie si ok BSK