Trnavský samosprávny kraj (TTSK) už viac ako pol roka prevádzkuje službu domáceho tiesňového volania. TASR o tom informovalo komunikačné oddelenie TTSK.

ilustračné foto

Jej cieľom je poskytnúť osamelo bývajúcim seniorom či fyzicky zdravotne znevýhodneným obyvateľom privolať si pomoc stlačením SOS gombíka v krízových situáciách, ako sú pády, závraty alebo sťažené dýchanie. “Je určená pre obyvateľov kraja, ktorí bývajú osamote. Ide predovšetkým o seniorov a zdravotne znevýhodnených ľudí. Takto zvyšujeme pocit bezpečia samotným obyvateľom, ako aj ich rodinným príslušníkom. Službu bezplatne poskytujeme už 80 obyvateľom 23 obcí a miest. Otvorená je spolupráca s ďalšími obcami a mestami, ktoré aktívne oslovujeme. Do konca roka máme v pláne zvýšiť počet užívateľov na 200 po celom kraji,” uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Tlačidlo tiesňového volania je ľahko prenosné, možno ho nosiť ako náramok na zápästí alebo prívesok na krku. Je odolné voči vode a vlhkosti, čo umožňuje mať ho na dosah napríklad aj pri sprchovaní.

Samospráva hradí všetky náklady spojené s inštaláciou základne v domácnosti klienta, ako aj služby nonstop dispečingu v spolupráci s Asociáciou samaritánov SR. “Vyškolený personál dispečingu situáciu vyhodnotí a skoordinuje ďalší postup. Medzi alternatívy riešenia patrí konzultácia s lekárom alebo privolanie pomoci. Ku koncu mája túto službu klienti využili už 349-krát, pričom v 13 prípadoch bola privolaná záchranná zdravotná služba,” doplnil predseda TTSK.


.
Toto je čítané

CIBULA FEST Oslávil 15. výročie vo veľkom štýle

Najväčší česko-slovenský festival, CIBULA FEST, oslávil svoje 15. výročie mimoriadne úspešným ročníkom.…

HAŠŠO 6/2024