Obec ich poskytla do dlhodobého prenájmu Vinárstvu Habsburg, ktoré je členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie.

Vinárstvo Habsburg vzniklo ako vôbec prvé na Slovensku formou verejného úpisu akcií. Napriek tomu, že vinohrady má v okolí Skalice, svoje sídlo umiestnilo do neďalekého Holíča. Víno Habsburg tak odkazuje na zlatý vek tejto dynastie, tradíciu i kvalitu. „Vína značky Habsburg sme vyberali starostlivo a pripravili sme ich tak, aby ctili odkaz slávnej histórie. Snahou je produkcia vysoko kvalitného hrozna ako vstupnej suroviny pre výrobu vína,“ uviedol jeden z jeho zakladateľov Juraj Smaženka.

Spoločnosť začala hospodáriť na 7,2 hektároch vinohradov v Skalici, ktorých obnovu realizovala v minulom roku. Tento rok sa stala víťazom verejnej obchodnej súťaže vyhlásenou obcou Prietržka na reštrukturalizáciu vinohradov a zrealizuje výsadbu nových vinohradov na rozlohe 76 643 metrov štvorcových v obci Prietržka – lokalita Háje. „Sme radi, že sa našim členom darí aj v tejto neľahkej dobe a navyše dokážu zveľaďovať región. Dôkazom toho je práve obnova starého vinohradu na nový,“ uviedol výkonný riaditeľ OOCR Martin Lidaj.

Rekultivácia by sa mala začať najneskôr začiatkom budúceho roka. „V období koronavírusovej krízy môžeme vidieť, že voľba rozvíjať vinárstvo bola správna. Nielen, že sa nám darí plniť nastavené ciele, ale záujem o vinárstvo rastie a to nielen na Slovensku ale i v zahraničí,“ priblížil Smaženka.

Ponuku vinárstva tvoria biele a ružové odrody, na ktoré sa špecializuje. Základom sú predovšetkým štyri profilové odrody Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Sauvignon a Tramín červený. „Aktuálne dodávame vína do mnohých krajín, či už ide o Česko alebo krajiny západnej Európy ako Dánsko, Belgicko či Holandsko. Najbližšou ambíciou je rozšíriť odbyt na desať exportných destinácií,“ dopĺňa smelé plány vinárstva jeho spoluzakladateľ.

Ďalej: Ponuku vín Habsburg nájdete v internetovom trhu ZeZáhorá – lokálne potraviny


.
Toto je čítané

Na brehu Moravy pri Malých Levároch vracajú život mokradiam

Zintenzívnením poľnohospodárskej činnosti a nadmerným obhospodarovaním krajiny najmä po 2. svetovej vojne,…

BM: Ustekana sobota