Ministerstvo obrany SR pokračuje s prieskumom trhu, cieľom ktorého je hľadanie riešení v otázke obstarania nových pásových bojových obrnených vozidiel ako náhrady zastaranej techniky mechanizovaných jednotiek ozbrojených síl. V tejto súvislosti sa dnes na Záhorí vo Vojenskom technickom a skúšobnom ústave odprezentovali tri varianty pásového obrneného vozidla CV-90 spoločnosti Spoločnosť BAE Systems Hägglunds.

Na dnešnej prezentácii sa zúčastnili predstavitelia rezortu minister obrany SR Jaroslav Naď, štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer, náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko, národný riaditeľ pre vyzbrojovanie MO SR Jozef Zekucia a spolu s nimi aj predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa.

„To, že vojaci potrebujú novú a spoľahlivú techniku je nespochybniteľné. Proces obstarania však musí ísť ruka v ruke s transparentnosťou a efektívnosťou, preto ukážky, na ktorých sa vojaci môžu s ňou zoznámiť, považujem za veľmi dôležité – keďže práve im bude v budúcnosti slúžiť pri plnení úloh,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď. Ako ďalej priblížil, platí, že hlavnými kritériami pre výber budú aj v tomto prípade požiadavky Ozbrojených síl SR, transparentný proces obstarania a v neposlednom rade výrazné zapojenie domáceho obranného priemyslu.

Cieľom dnešnej prezentácie bolo predstaviť technické vlastnosti, funkčné parametre a praktické ukážky v jazde a streľbe v teréne bojového vozidla CV-90. Súčasťou ukážky boli aj rozhovory s predstaviteľmi spoločnosti BAE Systems Hägglunds o možnostiach zapojenia podnikov domáceho obranného priemyslu v rámci výroby a následného dodania nového typu pásových obrnených vozidiel pre potreby OS SR.

Zdroj: mosr.sk


.

BM: Ustekana sobota