Najvyšší súd (NS) SR v stredu na svojom verejnom zasadnutí vyhovel dovolaniu bývalého generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára v prípade starostu obce Malé Leváre Adriana Perneckého. Starostu v apríli 2019 Krajský súd v Bratislave oslobodil z prečinu nebezpečného vyhrážania.

foto archív Malé Leváre / FB Momo

Najvyšší súd SR v stredu na svojom verejnom zasadnutí vyhovel dovolaniu bývalého generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára v prípade starostu obce Malé Leváre Adriana Perneckého. Starostu v apríli 2019 Krajský súd (KS) v Bratislave oslobodil z prečinu nebezpečného vyhrážania.

Podľa rozhodnutia dovolacieho senátu NS SR bolo dovolanie dôvodné. KS rozhodol podľa NS SR v prospech obvineného a bude teraz musieť vo veci nanovo konať a rozhodnúť. Bratislavský súd bude musieť skúmať materiálnu podstatu, či došlo k naplneniu prečinu nebezpečného vyhrážania.

„Rešpektujem v prvom rade rozhodnutie dovolacieho súdu. Mám za to, že dovolací súd posúdil vec takým spôsobom, ktorá ešte dáva možnosť na vrátenie tohto prípadu v prospech obžalovaného. V tomto prípade si myslím, že správne poukázal na materiálne korekty. To znamená, že aj keď skutok, ktorý je formálne trestným činom, nemusí byť ešte na konci tohto prípadu ako trestný čin vyhodnotený,” povedal pre médiá obhajca starostu Vendelín Benkóczki.

Pernecký čelil pôvodne obžalobe z prečinu nebezpečného vyhrážania voči slovenskému raperovi Romanovi Grigelymu alias Momovi.

V prípade najskôr Okresný súd Bratislava IV Perneckého v novembri 2018 uznal za vinného a odsúdil ho na šesťmesačný podmienečný trest odňatia slobody. Následne však KS v apríli v roku 2019 pôvodný rozsudok OS Bratislava IV zrušil a obžalovaného oslobodil spod obžaloby pre nebezpečné vyhrážanie. Skutok nebol podľa odvolacieho súdu trestným činom. Rozsudok bol právoplatný. Mimoriadny opravný prostriedok dovolanie podal následne generálny prokurátor s tým, že rozsudkom KS došlo k porušeniu zákona v prospech obvineného.

K incidentu došlo v roku 2018 pred bratislavským nákupným centrom, išlo o hádku o parkovacie miesto. Počas hádky starosta vytiahol z auta svoju legálne držanú zbraň Glock.


.

Trnavské rádio Tak akorát 2024