Výstava s názvom Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria v priestoroch Záhorského múzea v Skalici, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, bude sprístupnená už len do konca tohto týždňa (15. 8.).

Výstava bola otvorená v decembri minulého roka, ale v mesiacoch január až apríl bola pre verejnosť uzatvorená. “Až postupné uvoľnenie obmedzení dovolilo privítať okrem individuálnych návštevníkov aj väčšie skupiny. Prostredníctvom viac ako 200 dobových fotografií a 170 zbierkových predmetov približuje rodinné zvyky vzťahujúce sa ku kľúčovým životným udalostiam,” informovalo múzeum.

Radosť počúvať Trnavské rádio 09/23

Výstava je rozdelená na tri tematické celky. Ide o narodenie človeka, svadbu a pohreb. Každá časť pozostáva okrem obrazovej a textovej formy aj zo zbierok múzea, ktoré sa viažu k daným tematickým celkom. “Zbierky sú vystavené buď jednotlivo, ako je napr. ľudový odev, ukážky ľudového nábytku, prípadne odevné komplety. Alebo ide o zbierkové predmety, ktoré vytvárajú celé scény – či už posteľ so šestonedieľkou, prípadne náznaková rekonštrukcia pohrebného sprievodu,” uviedla pre TASR kurátorka výstavy Dita Andrušková.

Na výstave sa nachádza množstvo cenných dobových fotografií. “Čerpali sme predovšetkým z archívu múzea, ale oslovili sme aj súkromné rodinné archívy a kultúrne inštitúcie. Súčasťou výstavy je tak bohatá zbierka rodinných fotografií a nechýbajú veľkorozmerné fotografie,” doplnila kurátorka výstavy.

K najzaujímavejším predmetom patrí veniec nevesty zo Skalice z roku 1893. “Z predmetov v časti narodenie by som spomenula bohato vyšívané detské čepčeky. K vzácnym predmetom patria vyšívané kútne konopné plachty. V časti svadba zaujmú odevné komplety nevesty a ženícha z obce Mokrý Háj,” informovala kurátorka.


.

Je ok, ak nie si ok BSK